lyx - en to ja translation catalogue (2924 entries)

en:      Using closest allocated color with (r,g,b)=%1$s instead.
    Pixel [%2$s] is used.
ja:      もっとも近い割当色 (r,g,b)=%1$s を代わりに使います。
    ピクセル [%2$s] を使用します。

en:    options:
ja:    オプション:

en:   Number %1$s
ja:   番号 %1$s

en:   Save failed! Bummer. Document is lost.
ja:   保存に失敗しました！なんてことだ！文書は失われました。

en:   Save failed! Trying...
ja:   保存に失敗しました！頑張ってますが...

en:   Save seems successful. Phew.
ja:   何とか保存できたようです。ひゅぅ。

en:  (changed)
ja:  (変更されました)

en:  (default)
ja:  (デフォルト)

en:  (read only)
ja:  (読み込み専用)

en:  (sideways)
ja:  (横向き)

en:  Basic | Natbib author-year | Natbib numerical | Jurabib
ja:  基本 | Natbib 著者‐西暦 | Natbib 番号 | Jurabib

en:  Default | Custom | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5
ja:  デフォルト | 任意 | USレター | USリーガル | USエグゼクティブ | A3 | A4 | A5 | B3 | B4 | B5

en:  Default | Tiny | Smallest | Smaller | Small | Normal | Large | Larger | Largest | Huge | Huger
ja:  デフォルト | 最小 | 極小 | 小 | やや小 | ふつう | やや大 | 大 | 極大 | 極々大 | 最大

en:  Macro: %1$s:
ja:  マクロ: %1$s:

en:  Never | Automatically | Yes
ja:  いいえ | 自動 | はい

en:  Single | OneHalf | Double | Custom
ja:  なし | 半行 | 一行 | 任意

en:  SmallSkip | MedSkip | BigSkip | Length
ja:  行間小 | 行間中 | 行間大 | 長さ

en:  ``text'' | ''text'' | ,,text`` | ,,text'' | <<text>> | >>text<<
ja:  ``文字列'' | ''文字列'' | ,,文字列`` | ,,文字列'' | <<文字列>> | >>文字列<<

en:  all cited references | all uncited references | all references
ja:  全ての引用文献 | 引用されていない全ての文献 | 全ての文献

en:  default | US letter | US legal | US executive | A3 | A4 | A5 | B5
ja:  デフォルト | USレター | USリーガル | USエグゼクティブ | A3 | A4 | A5 | B5

en:  done.
ja: 終わりました。

en:  every
ja: 毎

en:  not known
ja: 解釈不能

en:  strings have been replaced.
ja:  個の文字列が置換されました。

en: %1$d words checked.
ja: %1$d個の単語がチェックされました。

en: %1$d words in document.
ja: 文書に含まれる単語数は %1$d 語です。

en: %1$d words in selection.
ja: 選択部に含まれる単語数は %1$d 語です。

en: %1$s Errors (%2$s)
ja: %1$s エラー (%2$s)

en: %1$s and %2$s
ja: %1$sおよび%2$s

en: %1$s could not be read.
ja: %1$s を読めませんでした。

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
ja: %1$s は予期せず終わりに到達しました。おそらく壊れていると思われます。

en: %1$s is from an earlier version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
ja: %1$s は LyX の旧バージョン用なのですが，変換用の作業ファイルを生成することができませんでした。

en: %1$s is from an earlier version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
ja: %1$s は LyX の旧バージョン用なのですが，変換プログラム lyx2lyx が見つかりませんでした。

en: %1$s is from an earlier version of LyX, but the lyx2lyx script failed to convert it.
ja: %1$s は LyX の旧バージョン用なのですが，スクリプト lyx2lyx が変換に失敗しました。

en: %1$s is not a LyX document.
ja: %1$s は LyX 文書ではありません。

en: &Accept
ja: 承認(&A)

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Add...
ja: 追加(&A)

en: &All
ja: 全て(&A)

en: &Alter...
ja: 変更(&A)...

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Available branches:
ja: 利用できるブランチ(&A):

en: &Backup directory:
ja: バックアップディレクトリ(&B):

en: &BibTeX command:
ja: &BibTeX コマンド:

en: &Bind file:
ja: バインドファイル(&B):

en: &Borders
ja: 境界線(&B)

en: &Bottom of page
ja: ページの下部(&B)

en: &Bottom:
ja: 下部(&B)

en: &Box vertical:
ja: 垂直のボックス(&B):

en: &Browse...
ja: 一覧(&B)

en: &Cancel
ja: 取消(&C)

en: &Cancel export
ja: エクスポートを取消(&C)

en: &Citations:
ja: 文献引用(&C)

en: &Clipping
ja: 切り抜き(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Collapsed
ja: 最小化(&C)

en: &Collate
ja: 丁合にする(&C)

en: &Color:
ja: 色(&C)

en: &Colors
ja: 色(&C)

en: &Columns:
ja: 列(&C):

en: &Command:
ja: コマンド(&C):

en: &Comment
ja: コメント(&C)

en: &Content:
ja: 内容(&C)

en: &Converters
ja: 変換プログラム(&C)

en: &Copier:
ja: コピースクリプト(&C):

en: &Create
ja: 生成(&C)

en: &Create directory
ja: ディレクトリを作成(&C)

en: &Custom...
ja: 任意設定(&C)...

en: &Date format:
ja: 日付書式(&D):

en: &Default (numerical)
ja: デフォルト（連番）

en: &Default Margins
ja: デフォルトの余白(&D)

en: &Default language:
ja: デフォルト言語(&D)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Detach panel
ja: パネルを独立させる(&D)

en: &Discard
ja: 廃棄(&D)

en: &Display:
ja: 表示(&D):

en: &Document templates:
ja: 文書テンプレート(&D):

en: &Draft
ja: 下書き(&D)

en: &Draft mode
ja: 下書きモード(&D)

en: &Dummy
ja: ダミー(&D)

en: &E-mail:
ja: 電子メール(&E)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit File...
ja: ファイルを編集(&E)...

en: &Encoding:
ja: エンコーディング(&E)

en: &Even pages:
ja: 偶数ページ(&E):

en: &Exit LyX
ja: LyX を終了(&E)

en: &Export formats:
ja: エクスポート書式(&E):

en: &Family:
ja: 字体(&F):

en: &File formats
ja: ファイルフォーマット(&F)

en: &File:
ja: ファイル(&F)

en: &Find:
ja: 検索対象(&F):

en: &First level
ja: レベル1(&F)

en: &First:
ja: 第1(&F):

en: &Font:
ja: フォント(&F):

en: &Foot skip:
ja: フッタとの間隔(&Footskip):

en: &Format:
ja: 書式(&F)

en: &From:
ja: 変換元(&R):

en: &Full author list
ja: 全著者リストアップ(&F)

en: &Functions
ja: 函数(&F)

en: &GUI name:
ja: &GUI名

en: &Generate hyperlink
ja: ハイパーリンクを生成する(&G)

en: &Get from File
ja: ファイルから取得(&G)

en: &Global
ja: 大域的(&G)

en: &Go Back
ja: 戻る(&G)

en: &Go to Label
ja: ラベルに移動(&G)

en: &Graphics
ja: 図(&G)

en: &Greyed out
ja: 淡色化(&G)

en: &Height:
ja: 高さ(&H):

en: &Here if possible
ja: 可能ならば現在位置に(&H)

en: &Horizontal alignment:
ja: 水平方向に揃える(&H):

en: &Horizontal:
ja: 水平(&H):

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: &Ignore LaTeX rules
ja: LaTeX の規則を無視する(&I)

en: &Include Type:
ja: 動的挿入の種類(I):

en: &Indentation
ja: 行頭下げ(&I)

en: &Inline
ja: 行内(&I)

en: &Inner Box:
ja: インナーボックス(&I)

en: &Inner:
ja: 内側(&I)

en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: &Keep matched
ja: 左右対称(&K)

en: &Key:
ja: キー(&K)

en: &Keyword:
ja: キーワード(&K)

en: &Label:
ja: ラベル(&L)

en: &Landscape
ja: 横向き(&L)

en: &Language:
ja: 言語(&L):

en: &Left bottom:
ja: 左下(&L)

en: &Line spacing:
ja: 行間(&L):

en: &List in Table of Contents
ja: 目次中のリスト(&L)

en: &Load
ja: 読み込む(&L)

en: &Load Original
ja: オリジナルを読み込む(&O):

en: &Load backup
ja: バックアップを読み込む(&L)

en: &Longest label
ja: 最長のラベル(&L)

en: &Longtable
ja: 長い表(&Longtable)

en: &Maintain aspect ratio
ja: 縦横比を維持する(&M)

en: &Mark spaces in output
ja: 出力の空白に印付けをする(&M)

en: &Maths
ja: 数式(&M)

en: &Maximum last files:
ja: 最近のファイルの最大値(&M):

en: &Misc:
ja: その他(&M)

en: &Modify
ja: 修正(&M)

en: &Multicolumn
ja: 連結列(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&N)

en: &Natbib
ja: &NatBib

en: &New:
ja: 新規(&N):

en: &Next
ja: 次候補(&N)

en: &Next change
ja: 次の変更(&N)

en: &Numbering
ja: 連番(&N)

en: &Odd pages:
ja: 奇数ページ(&O):

en: &Options:
ja: オプション(&O):

en: &Origin:
ja: 原点(&O):

en: &Over-write
ja: 上書き(&O)

en: &PATH prefix:
ja: &PATH プレフィックス:

en: &Page of floats
ja: フロートを独立したページに(&P)

en: &Placement:
ja: 配置(&P)

en: &Portrait
ja: 縦向き(&P)

en: &Previous
ja: 前候補(&P)

en: &Print
ja: 印刷(&P)

en: &Protect:
ja: 保護(&P):

en: &Quote Style:
ja: 引用スタイル(&Q)

en: &Recover
ja: 復旧(&R)

en: &Regular Expression
ja: 正規表現(&X)

en: &Reject
ja: リセット(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Rename
ja: リネーム(&R)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: &Rescan
ja: 再走査(&R)

en: &Reset class options when document class changes
ja: 文書クラスが変更された時にクラスオプションをリセットする(&R)

en: &Restore
ja: 復元(&R)

en: &Retrieve
ja: 復元(&R)

en: &Revert
ja: 元に戻す(&R)

en: &Right-to-left language support
ja: 右から左書きの言語をサポート(&R)

en: &Roman:
ja: ローマン体(&R):

en: &Rotate sideways
ja: 横に回転(&R)

en: &Rotate table 90 degrees
ja: 表を90度回転させる(&R)

en: &Rows:
ja: 行(&R):

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Second level
ja: レベル2(&S)

en: &Selection:
ja: 選択(&S):

en: &Series:
ja: 太さ(&S):

en: &Set
ja: 設定(&S)

en: &Show in LyX
ja: LyX内に表示(&S)

en: &Show preview
ja: プレビューを表示(&S)

en: &Size:
ja: 大きさ(&S):

en: &Sort
ja: ソート(&S)

en: &Spacing:
ja: スペース(&S)

en: &Span columns
ja: 列を連結(&S)

en: &Standard
ja: 標準(&S)

en: &Switch to document
ja: 文書に切り替える(&S)

en: &Table Settings
ja: 表の設定(&T)

en: &Temporary directory:
ja: 一時作業ディレクトリ(&T):

en: &Text after:
ja: 後置テキスト(&T):

en: &Third level
ja: レベル3(&T)

en: &To:[[as in 'From format x to format y']]
ja: 変換先(&T):[[as in 'From format x to format y']]

en: &To:[[as in 'From page x to page y']]
ja: 終了頁(&T):[[as in 'From page x to page y']]

en: &Toggle all
ja: 全てをトグル(&T)

en: &Top of page
ja: ページの上部(&T)

en: &Top:
ja: 上部(&T)

en: &Two-sided document
ja: 両面文書(&T)

en: &Type:
ja: タイプ(&T)

en: &Units:
ja: 単位(&U):

en: &Update
ja: 更新(&U)

en: &Use AMS math package automatically
ja: AMS math パッケージを自動的に使う(&U)

en: &Use Cygwin-style paths
ja: Cygwin流のパス指定(&U)

en: &Use language's default encoding
ja: 言語のデフォルトエンコーディングを使用(&U)

en: &Use long table
ja: 長い表 (longtable) を使う(&U)

en: &User interface file:
ja: ユーザーインタフェースファイル(&U):

en: &Value:
ja: 値(&V):

en: &Vertical alignment:
ja: 垂直揃え(&V):

en: &Vertical space
ja: 垂直スペース(&V)

en: &Vertical:
ja: 垂直(V):

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Viewer:
ja: ビューア(&V):

en: &Width:
ja: 幅(&W):

en: &Working directory:
ja: 作業ディレクトリ(&W):

en: &Zoom %:
ja: 拡大 % (&Z):

en: &roff command:
ja: &roff コマンド:

en: ''text''
ja: ''テキスト''

en: (
    Left|#L
ja: (
    左側(L)|#L

en: (&De)activate
ja: 有効化/無効化(&D)

en: ()
    Both|#B
ja: ()
    両方(B)|#B

en: (<reference>)
ja: (<参照>)

en: (MORE)
ja: （続き）

en: (continuing)
ja: （引き続き）

en: (no initial description)
ja: (初期説明文がありません)

en: (no log message)
ja: (ログメッセージがありません)

en: )
    Right|#R
ja: )
    右側(R)|#R

en: *** No Errors ***
ja: *** エラー無し ***

en: *** No Items ***
ja: *** アイテム無し ***

en: *** No Lists ***
ja: *** リスト無し ***

en: *** No labels found in document ***
ja: *** 文書内にラベルが見つかりません ***

en: , Boundary:
ja: , 境界:

en: , Depth: %1$d
ja: , 深度: %1$d

en: , Id:
ja: , ID:

en: , Inset:
ja: , インセット:

en: , Paragraph:
ja: , 段落:

en: , Position:
ja: , 位置:

en: , Spacing:
ja: , 行間:

en: ,,text''
ja: ,,テキスト''

en: ,,text``
ja: ,,テキスト``

en: -- Header --
ja: --- ヘッダ ---

en: 1st:|#1
ja: 第1:|#1

en: 1st_author_surname:
ja: 第1著者姓

en: 2Quadratin|#2
ja: 2クワタ|#2

en: 2nd:|#2
ja: 第2:|#2

en: <<text>>
ja: <<テキスト>>

en: <Invisible Text Follows>
ja: <以下見えない本文>

en: <Visible Text Follows>
ja: <以下見える本文>

en: <page>
ja: <参照ページ>

en: <reference>
ja: <参照>

en: <reference> on page <page>
ja: <参照> on page <参照ページ>

en: >>text<<
ja: >>テキスト<<

en: A file is required, not a directory.
ja: ディレクトリではなく、ファイルを指定してください。

en: A&dd
ja: 追加(&D)

en: A&ngle:
ja: 角度(&N):

en: A&pply
ja: 適用(&P)

en: A&vailable Branches:
ja: 利用できるブランチ(&V):

en: ABSTRACT
ja: 要約

en: ACKNOWLEDGMENTS
ja: 謝辞

en: AGU-journal
ja: AGU ジャーナル

en: AGU-journal:
ja: AGU ジャーナル：

en: AGU-volume
ja: AGU 巻

en: AGU-volume:
ja: AGU 巻：

en: AMS Arrows
ja: AMS矢印

en: AMS Misc
ja: AMSその他

en: AMS Miscellaneous
ja: AMS その他

en: AMS Negated Rel
ja: AMS否定関係子

en: AMS Operators
ja: AMS演算子

en: AMS Relations
ja: AMS関係子

en: AMS align Environment|a
ja: AMS align 環境|A

en: AMS alignat Environment|t
ja: AMS alignat 環境|t

en: AMS arrows
ja: AMS 矢印

en: AMS flalign Environment|f
ja: AMS flalign 環境|f

en: AMS gather Environment|g
ja: AMS gather 環境|g

en: AMS multline Environment|m
ja: AMS multline 環境|m

en: AMS negated relations
ja: AMS 否定関係子

en: AMS operators
ja: AMS 演算子

en: AMS relations
ja: AMS 関係子

en: AMS subject classifications.
ja: AMS 分野分類.

en: About LyX
ja: LyX について

en: About LyX|X
ja: LyX について|X

en: Abstract
ja: 概要

en: Abstract---
ja: 概要---

en: Abstract.
ja: 概要.

en: Abstract:
ja: 要約:

en: Abstract:
ja: 要約:

en: Accept All Changes|A
ja: 全ての変更を受け入れる(A)|A

en: Accept change|#A
ja: 変更を認める|#A

en: Accept compound &words
ja: 複合単語を受け入れる(&W)

en: Accept compound words|#w
ja: 複数の単語を許可する(W)|#W

en: Accept highlighted change?
ja: ハイライトされている変更を受け容れますか？

en: Accept this change
ja: 変更を承認する

en: Accept unknown word as known in this session.
ja: 未定義語を，このセッションでは既知のものとして受け容れます。

en: Accept words such as "diskdrive"
ja: "diskdrive" のような単語を容認する。

en: Accepted
ja: 採択日

en: Accepted:
ja: 採択日:

en: Acknowledgement
ja: 謝辞

en: Acknowledgement @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 謝辞 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Acknowledgement \arabic{acknowledgement}.
ja: 謝辞 \arabic{acknowledgement}.

en: Acknowledgement \arabic{theorem}
ja: 謝辞 \arabic{theorem}

en: Acknowledgement*
ja: 謝辞*

en: Acknowledgement.
ja: 謝辞.

en: Acknowledgements
ja: 謝辞

en: Acknowledgements.
ja: 謝辞.

en: Acknowledgements:
ja: 謝辞:

en: Acknowledgments
ja: 謝辞

en: Activate if you want to enter Regular Expressions.
ja: 正規表現を入力したいときに有効にしてください。

en: Activate if you want to have case sensitive search: "bibtex" finds "bibtex", but not "BibTeX".
ja: 大文字小文字を区別して検索したいときに有効にしてください：「bibtex」は「bibtex」にヒットしますが「BibTeX」にはヒットしません。

en: Activate if you want to print all authors in a citation with more than three authors, and not "<First Author> et al." (Natbib).
ja: 共著者が3名以上のときに，「第一著者 et al.」（Natbib）ではなく，全ての著者を引用中に表示したいときに有効にしてください。

en: Activate if you want to print the first character of the author name as uppercase ("Van Gogh", not "van Gogh"). Useful at the beginning of sentences (Natbib).
ja: 著者名の最初の文字を大文字にしたい（「van Gogh」ではなく「Van Gogh」）ときに有効にしてください。文章の最初のときに便利です（Natbib）。

en: Activate the selected branch for output.
ja: 選択したブランチを出力用に有効化する。

en: Activated
ja: 有効化

en: Activated Branches:
ja: 有効なブランチ:

en: Activated branches. Content will occur in the document's output
ja: 有効化されたブランチ。その内容が文書の出力として出ます。

en: Adapt outp&ut
ja: 出力を調整する(&U)

en: Adapt output
ja: 出力を合わせる

en: Add
ja: 追加

en: Add Column
ja: 列を追加

en: Add Column|C
ja: 列を追加(C)|C

en: Add Column|u
ja: 列を追加(U)|U

en: Add Line Above
ja: 上に境界線を追加

en: Add Line Below
ja: 下に境界線を追加

en: Add Line to Left
ja: 左に境界線を追加

en: Add Line to Right
ja: 右に境界線を追加

en: Add Row
ja: 行を追加

en: Add Row|A
ja: 行を追加(A)|A

en: Add Row|R
ja: 行を追加(R)|R

en: Add a BibTeX database file
ja: BibTeXデータベースファイルを追加する

en: Add a new branch to the document.
ja: 文書に新規のブランチを追加します。

en: Add a new branch to the list
ja: 新しいブランチをリストに加える

en: Add any additional LaTeX option, which is defined in the graphicx-package and not mentioned in the gui's tabfolders.
ja: graphicx パッケージで定義されていて GUI のタブフォルダに表示されていない，任意の LaTeX オプションを追加します。

en: Add bibliography to &TOC
ja: 文献一覧を目次に追加する(&T)

en: Add bibliography to TOC|#T
ja: 文献一覧を目次に追加(T)|#T

en: Add bibliography to the table of contents
ja: 文献一覧を目次に追加する

en: Add citation of the selected bibliography entry.
ja: 選択した文献の引用を加える。

en: Add column
ja: 列を追加

en: Add row
ja: 行を追加

en: Add the current converter to the list of available converters. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在の変換プログラムを利用可能な変換プログラムの一覧へ追加します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Add the current copier to the list of available copiers. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在のコピースクリプトを利用可能なコピースクリプト一覧へ追加する。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Add the current format to the list of available formats. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在のフォーマットを利用可能なフォーマットの一覧に追加します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Add the word to your personal dictionary
ja: あなたの個人用辞書に単語を登録します

en: Add unknown word to personal dictionary.
ja: 未定義語を個人用辞書に追加。

en: Added text
ja: 追加されたテキスト

en: Additional LaTeX options
ja: LaTeX追加オプション

en: Additional vertical space.
ja: 垂直方向の空白を追加。

en: Address
ja: 住所

en: Address for Offprints:
ja: 抜刷用住所:

en: Address:
ja: 住所:

en: AddressForOffprints
ja: 抜刷用住所

en: AddressRowA
ja: 住所行A

en: AddressRowA:
ja: 住所行A:

en: AddressRowB
ja: 住所行B

en: AddressRowB:
ja: 住所行B:

en: AddressRowC
ja: 住所行C

en: AddressRowC:
ja: 住所行C:

en: AddressRowD
ja: 住所行D

en: AddressRowD:
ja: 住所行D:

en: AddressRowE
ja: 住所行E

en: AddressRowE:
ja: 住所行E:

en: AddressRowF
ja: 住所行F

en: AddressRowF:
ja: 住所行F:

en: Add|#A
ja: 追加(A)|#A

en: Add|#d
ja: 追加(D)|#D

en: Advanced Options
ja: 詳細設定

en: Advanced Placement Options
ja: 配置の詳細オプション

en: Affilation:
ja: 所属:

en: Affiliation
ja: 所属

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Al&ternative language:
ja: 代替言語(&T):

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

en: Algorithm #.
ja: アルゴリズム #.

en: Algorithm @Section@.\arabic{theorem}.
ja: アルゴリズム @Section@.\arabic{theorem}.

en: Algorithm \arabic{algorithm}.
ja: アルゴリズム \arabic{algorithm}.

en: Algorithm \arabic{theorem}
ja: アルゴリズム \arabic{theorem}

en: Algorithm.
ja: アルゴリズム.

en: Alig&nment:
ja: 配置(&N):

en: Align Environment|A
ja: Align 環境|A

en: Align bottom
ja: 下に揃える

en: Align center
ja: 中央に揃える

en: Align left
ja: 左に揃える

en: Align middle
ja: 真ん中に揃える

en: Align right
ja: 右に揃える

en: Align top
ja: 上に揃える

en: AlignAt Environment
ja: AlignAt 環境

en: Aligned Environment
ja: Aligned 環境

en: AlignedAt Environment
ja: AlignedAt 環境

en: Alignment
ja: 縦揃え

en: Alignment|A
ja: 整列(A)|A

en: Alignment|i
ja: 整列(I)|I

en: All Borders
ja: 全ての境界線

en: All converters:|#l
ja: 全ての変換プログラム(I):|#I

en: All copiers:|#l
ja: 全てのコピースクリプト(I):|#I

en: All debugging messages
ja: 全デバッグメッセージ

en: All entries in the database you have loaded (via "Insert->List / TOC->BibTeX Bibliography"). Move the ones you want to cite with the arrow buttons into the left browser window.
ja: （「挿入→一覧 / 目次→BibTeX 参考文献」で）読み込んだデータベースのエントリ全覧。引用したいものを矢印ボタンを使って左の一覧ウィンドウに移動してください。

en: All explicitly defined converters for LyX
ja: 明示的に LyX 用に定義された変換プログラムの全覧

en: All explicitly defined copiers for LyX
ja: LyX 用に明示的に定義されたコピースクリプトの全覧

en: All files (*)
ja: 全てのファイル (*)

en: All formats:|#l
ja: 全てのフォーマット(I):|#I

en: All headings numbered
ja: 全てのヘディングが付番されます

en: All the currently defined formats known to LyX.
ja: 現在 LyX が認識している定義済み書式の全て。

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
ja: ビットマップフォントのズームを許可します。ビットマップを使っているときにこのオプションを選ぶと，LyX 中のいくつかのフォントがギザギザに表示されるようになるかもしれません。このオプションを外すと，LyX は，ズームする代わりに，利用できるビットマップフォントサイズでもっとも近いものを使うようになります。

en: All|#l
ja: 全て(L)|#L

en: Alter Co&lor...
ja: 色を変更(&L)...

en: Alternative language:|#a
ja: 代替言語(A):|#A

en: Alternative suggestions for placement of float.
ja: フロートの位置の別候補です。

en: Alternatives|#l
ja: 代替(L)|#L

en: Always Toggled
ja: トグル

en: American
ja: アメリカ英語

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
ja: 文書 %1$s の緊急保存ファイルが存在します。
    
    緊急保存ファイルから復旧しますか？

en: An empty output file was generated.
ja: 空の出力ファイルが生成されました。

en: An error occurred whilst running %1$s
ja: %1$s を実行している間にエラーが発生しました。

en: Angle to rotate image by
ja: 画像を回転させる角度

en: Angle:|#A
ja: 角度(A):|#A

en: Angle:|#n
ja: 角度(N):|#N

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
ja: 全ての変更点は失われます。文書「%1$s」を，本当に保存されている版に戻しますか？

en: Appears in TOC
ja: 目次に載せる

en: Append Column|#A
ja: 列を追加(A)|#A

en: Append Row|#p
ja: 行を追加(P)|#P

en: Appendices
ja: 附録

en: Appendix
ja: 附録

en: Appendix \Alph{chapter}
ja: 附録 \Alph{chapter}

en: Appendix \Alph{section}:
ja: 附録 \Alph{section}:

en: Apply changes immediately
ja: 変更をすぐに適用

en: Apply each change automatically
ja: 変更するごとに自動的に適用する

en: Apply last
ja: もう一度適用

en: Apply|#A
ja: 適用(A)|#A

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Array Environment|y
ja: Array 環境|y

en: Arrows
ja: 矢印

en: Austrian
ja: オーストリア語

en: Author
ja: 著者

en: Author Address
ja: 著者の住所

en: Author Email
ja: 著者の電子メール

en: Author URL
ja: 著者の著者

en: Author-year
ja: 著者‐年

en: Author:
ja: 著者:

en: Authorinfo
ja: 著者情報

en: Authorinfo:
ja: 著者情報：

en: Auto &begin
ja: 自動開始(&B)

en: Auto &end
ja: 自動終了(&E)

en: Auto begin|#b
ja: 自動的に開始(B)|#B

en: Auto finish|#f
ja: 自動終了(F)|#F

en: Auto region delete|#A
ja: 自動領域削除|#A

en: Auto-saving %1$s
ja: %1$sを自動保存しています

en: Autoreset Class Options on change|#u
ja: 変更の際クラスオプションを自動的にリセット(U)|#U

en: Autosave failed!
ja: 自動保存に失敗しました！

en: Autosave interval:
ja: 自動保存の間隔:

en: Autosaving current document...
ja: 現在の文書を自動保存しています...

en: Available BibTeX databases
ja: BibTeXデータベースの候補

en: Available Branches:
ja: 利用できるブランチ:

en: Available bibliography keys
ja: 使うことのできる文献キー

en: Available branches for this document.
ja: この文書の利用可能なブランチ。

en: Available export converters
ja: エクスポート変換プログラム候補

en: Available labels
ja: 利用可能なラベル

en: Available templates
ja: 使うことのできるテンプレート

en: Axiom
ja: 公理

en: Axiom #:
ja: 公理 #:

en: Axiom @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 公理 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Axiom \arabic{axiom}.
ja: 公理 \arabic{axiom}.

en: Axiom.
ja: 公理.

en: B&ackup documents
ja: 文書のバックアップ(&A)

en: B&rowse...
ja: 一覧(&R)...

en: Background color of branch inset
ja: ブランチ挿入枠の背景色

en: Backup path
ja: バックアップパス

en: Backup path:|#B
ja: バックアップパス(B):|#B

en: Bahasa
ja: バハサ語

en: Bank
ja: 銀行

en: Bank:
ja: 銀行:

en: BankAccount
ja: 銀行口座

en: BankAccount:
ja: 銀行口座:

en: BankRowA
ja: 銀行行A

en: BankRowA:
ja: 銀行行A:

en: BankRowB
ja: 銀行行B

en: BankRowB:
ja: 銀行行B:

en: BankRowC
ja: 銀行行C

en: BankRowC:
ja: 銀行行C:

en: BankRowD
ja: 銀行行D

en: BankRowD:
ja: 銀行行D:

en: BankRowE
ja: 銀行行E

en: BankRowE:
ja: 銀行行E:

en: BankRowF
ja: 銀行行F

en: BankRowF:
ja: 銀行行F:

en: Baseline center
ja: ベースライン中央

en: Baseline left
ja: ベースライン左

en: Baseline right
ja: ベースライン右

en: Basque
ja: バスク語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: BibKeys
ja: 文献キー

en: BibTeX Bibliography
ja: BibTeX 参考文献

en: BibTeX Bibliography...|B
ja: BibTeX 参考文献...|B

en: BibTeX Databases (*.bib)
ja: BibTeX データベースファイル (*.bib)

en: BibTeX Generated Bibliography
ja: BibTeXが生成した文献一覧

en: BibTeX Styles (*.bst)
ja: BibTeX スタイルファイル (*.bst)

en: BibTeX command and options
ja: BibTeX コマンドとオプション

en: BibTeX database to use
ja: 使用するBibTeXデータベース

en: BibTeX styles
ja: BibTeX スタイル

en: Bibliography
ja: 参考文献

en: Bibliography Entry Settings
ja: 参考文献の設定

en: Bibliography entry
ja: 参考文献エントリ

en: Bibliography keys:|#k
ja: 文献キー(K):|#K

en: Big Operators
ja: 大演算子

en: Big Skip
ja: 大スキップ

en: Big operators
ja: 大演算子

en: Big skip
ja: 大スキップ

en: BigSkip
ja: 大スキップ

en: Binary Ops
ja: 二項演算子

en: Binary Relations
ja: 二項関係子

en: Bind file:|#f
ja: バインドファイル(F):|#F

en: Biography
ja: 経歴

en: Black
ja: 黒

en: Blackboard	\mathbb
ja: ブラックボード体	\mathbb

en: Block
ja: ブロック

en: Block|#B
ja: ブロック(B)|#B

en: Block|#k
ja: ブロック(K)|#K

en: Blue
ja: 青

en: Bold
ja: ボールド体

en: Bold	\mathbf
ja: ボールド体	\mathbf

en: Bold Font:|#B
ja: 太字フォント(B):|#B

en: Bold Style|B
ja: 太字スタイル(B)|B

en: Bold symbol	\boldsymbol
ja: ボールドシンボル	\boldsymbol

en: Bookmarks|B
ja: ブックマーク(B)|B

en: Border Above
ja: 上の境界線

en: Border Below
ja: 下の境界線

en: Border above
ja: 上の境界線

en: Border below
ja: 下の境界線

en: Borders
ja: 境界線

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Line|B
ja: 下の境界線(B)|B

en: Bottom center
ja: 中央下

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom of the page|#B
ja: ページの終り(B)|#B

en: Bottom right
ja: 右下

en: Bottom:|#B
ja: 下部(B):|#B

en: Bottom|#B
ja: 下(B)|#B

en: Bottom|#o
ja: 下(O)|#O

en: Bottom|B
ja: 下(B)|B

en: Bounding Box
ja: 境界線ボックス

en: Box
ja: ボックス

en: Box Settings
ja: ボックスの設定

en: Box Settings...|x
ja: ボックスの設定(X)...|X

en: Box Type|#T
ja: ボックスタイプ(T):|#T

en: Boxed
ja: 縁付き

en: Br&owse...
ja: 一覧(&O)...

en: Branch Settings
ja: ブランチの設定

en: Branch Settings...|B
ja: ブランチの設定(B)...|B

en: Branch:
ja: ブランチ:

en: Branch:|#B
ja: ブランチ(B):|#B

en: Branches
ja: ブランチ

en: Branch|B
ja: ブランチ(B)|B

en: Breton
ja: ブルトン語

en: British
ja: イギリス英語

en: Bro&wse...
ja: 一覧(&W)...

en: Browse directories for file name.
ja: ディレクトリ中のファイル名を一覧表示する。

en: Browse directory for BibTeX stylefiles
ja: ディレクトリ内の BibTeX スタイルファイルを一覧表示する

en: Browse the available bibliography entries
ja: 利用可能な参考文献を一覧表示する

en: Browse the directories.
ja: ディレクトリを一覧表示する。

en: Browse...
ja: 一覧...

en: Browse...|#B
ja: 一覧(B)...|#B

en: Browse...|#o
ja: 一覧(O)...|#O

en: Browse...|#r
ja: 一覧(R)...|#R

en: Browse...|#w
ja: 一覧(W)...|#W

en: Build
ja: ビルド

en: Build Program|B
ja: プログラムを作成(B)|B

en: Build errors
ja: ビルドエラー

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bullet depth
ja: ブリット深度

en: Bullets
ja: ブリット

en: C&lear
ja: 消去(&L)

en: C&onverter:
ja: 変換プログラム(&O):

en: C&opiers
ja: コピースクリプト(&O)

en: CURTAIN
ja: 幕

en: Ca&ption:
ja: キャプション(&P)

en: Calligraphic	\mathcal
ja: カリグラフィック体	\mathcal

en: Can't add horizontal grid lines in '%1$s'
ja: 「%1$s」に水平境界線を加えることができません。

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
ja: 「%1$s」には縦境界線を加えることができません

en: Can't change number of columns in '%1$s'
ja: 「%1$s」の列数を変えることができません。

en: Can't change number of rows in '%1$s'
ja: 「%1$s」の行数を変えることができません。

en: Can't create pipe for spellchecker.
ja: スペルチェッカーへのパイプを生成することができません。

en: Can't load document class
ja: 文書クラスを読み込むことができません

en: Can't open pipe for spellchecker.
ja: スペルチェッカーへのパイプを開くことができません。

en: Canadian
ja: カナダ語

en: Cancel
ja: 取消

en: Canceled.
ja: 取り消されました

en: Cancel|^[
ja: 取消|^[

en: Cannot convert file
ja: ファイルを変換することができません

en: Cannot edit file
ja: ファイルを編集することができませんでした

en: Cannot index more than one paragraph!
ja: 一段落以上は索引にすることができません！

en: Cannot read from this directory.
ja: このディレクトリから読み込むことができません。

en: Cannot read from this file.
ja: このファイルから読み込むことができません。

en: Cannot read this directory.
ja: このディレクトリを読むことができません。

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
ja: 変換プログラムが使用しているフォーマットを削除することができませんでした。変換プログラムを先に削除してください。

en: Cannot view file
ja: ファイルを読むことができません

en: Cannot write to this directory.
ja: このディレクトリに書き込むことができません。

en: Cannot write to this file.
ja: このファイルに書き込むことができません。

en: Caption
ja: キャプション

en: Case
ja: ケース

en: Case #.
ja: 場合 #.

en: Case #:
ja: ケース #:

en: Case &sensitive
ja: 大文字/小文字を区別(&S)

en: Case @Section@.\arabic{theorem}.
ja: ケース @Section@.\arabic{theorem}.

en: Case \arabic{case}
ja: ケース \arabic{case}

en: Case \arabic{case}.
ja: 場合 \arabic{case}.

en: Case sensitive|#C
ja: 大文字/小文字を区別(C)|#C

en: Case.
ja: 場合.

en: Cases Environment|C
ja: Cases 環境|C

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Cell
ja: セル

en: Center
ja: 中央揃え

en: CenteredCaption
ja: 中央揃えキャプション

en: Center|#C
ja: 中央揃え(C)|#C

en: Center|C
ja: 中央(C)|C

en: Change Formula Type|F
ja: 数式の表記を変更(F)|F

en: Change Limits Type|L
ja: 極限の表記を変更(L)|L

en: Change Tracking|C
ja: トラッキングを変更(C)|C

en: Change Tracking|g
ja: トラッキングを変更(G)|G

en: Change by %1$s
ja: %1$s による変更

en: Change made at %1$s
ja: %1$s で加えられた変更

en: Change tracking
ja: トラッキングの変更

en: Change:
ja: 変更:

en: Change:
ja: 変更:

en: Changed Layout
ja: レイアウトを変更しました

en: Changed by:
ja: 改訂者:

en: Chapter
ja: 章

en: Chapter \arabic{chapter}
ja: 章 \arabic{chapter}

en: Chapter*
ja: 章*

en: Chapterprecis
ja: 章要約

en: Chapters and above appear in TOC
ja: 章以上が目次に載ります

en: Chapters and above numbered
ja: 章以上が付番されます

en: Character Style|y
ja: 文字スタイル(Y)|Y

en: Character set
ja: 文字が調整されました

en: Character style %1$s is undefined because of class conversion from
    %2$s to %3$s
ja: クラスを %2$s から %3$s に変えたため
    文字スタイル %1$s は未定義になりました

en: Character...|C
ja: 文字(C)...|C

en: Chec&kTeX command:
ja: Chec&kTeX コマンド:

en: Check In Changes...|I
ja: 変更をチェックインする(I)...|I

en: Check Out for Edit|O
ja: チェックアウトして編集する(O)|O

en: Check TeX|h
ja: TeX構文チェック(H)|H

en: Check last files:|#C
ja: 最後に開いたファイルをチェック(C):|#C

en: Check spelling
ja: スペルチェック

en: CheckTeX start options and flags
ja: CheckTeX 開始オプションとフラグ

en: Child Document
ja: 子文書

en: Child Document...|d
ja: 子文書(D)...|D

en: ChkTeX warning id #
ja: ChkTeXの警告識別番号 #

en: ChkTeX warning id # %1$d
ja: ChkTeXの警告識別番号 # %1$d

en: Choose UI file
ja: UIファイルを選んで下さい

en: Choose a filename to save document as
ja: 文書を保存するファイル名を選んで下さい。

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
ja: 用紙サイズを選択するか，「任意設定」を選んで自由に指定する

en: Choose a style file
ja: スタイルファイルを選択

en: Choose bind file
ja: バインドファイルを選んで下さい

en: Choose keyboard map
ja: キーボードマップを選んで下さい

en: Choose personal dictionary
ja: 個人用辞書を選んで下さい

en: Citation
ja: 文献引用

en: Citation &style:
ja: 引用スタイル(&S):

en: Citation Style
ja: 引用スタイル:

en: Citation Style:|#C
ja: 引用スタイル(C):|#C

en: Citation-number
ja: 引用番号

en: Citation-number:
ja: 引用番号：

en: Citation...|C
ja: 文献引用(C)...|C

en: Citation:
ja: 文献引用:

en: Citations currently selected
ja: 現在選択されている文献

en: CiteKeys
ja: 引用キー

en: Claim
ja: 主張

en: Claim #.
ja: 主張 #.

en: Claim #:
ja: 主張 #:

en: Claim @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 主張 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Claim \arabic{claim}.
ja: 主張 \arabic{claim}.

en: Claim \arabic{theorem}
ja: 主張 \arabic{theorem}

en: Claim.
ja: 主張.

en: Class Settings
ja: クラスの設定

en: Class switch
ja: クラスの切替え

en: Class:|#C
ja: クラス(C):|#C

en: Clear|#C
ja: 消去(C)|#C

en: Clip image to the bounding box values.
ja: 画像をバウンディングボックスの値で切り取ります。

en: Clip to &bounding box
ja: 境界枠で切り抜く(&B)

en: Clip to bounding box values
ja: 境界枠の値で切り抜く

en: Clip to bounding box|#C
ja: 縁取り枠で切りとる(C)|#C

en: Clip to bounding box|#b
ja: 縁取り枠で切りとる(B)|#B

en: Clipart|#C#c
ja: クリップアート(C)|#C#c

en: Close
ja: 閉じる

en: Close this dialog
ja: このダイアログを閉じます

en: Close|C
ja: 閉じる(C)|C

en: Close|^[
ja: 閉じる|^[

en: Close|^[^M
ja: 閉じる|^[^M

en: Closing
ja: 結辞

en: Closing:
ja: 結辞:

en: Co&llated:
ja: 丁合(&L):

en: Co&pies:
ja: 部数(&P):

en: Code
ja: コード

en: Collapsed|#C
ja: 折り畳み(C)|#C

en: Collate copies
ja: 一部毎にまとめて丁合にする

en: Collated:
ja: 丁合:

en: Color
ja: 色

en: Color:|#C
ja: 色(C):|#C

en: Colors
ja: 色

en: Column Width
ja: 列の幅

en: Column/Row
ja: 列/行

en: Columns
ja: 列

en: Columns:
ja: 列：

en: Command Options
ja: コマンドオプション

en: Command disabled
ja: コマンドは無効です

en: Command e&nd:
ja: コマンド終了(&N):

en: Command end:|#e
ja: 終了コマンド(E):|#E

en: Command not allowed without any document open
ja: 文書が一つも開かれていないときには、このコマンドは使うことができません

en: Command s&tart:
ja: コマンド開始(&T):

en: Command start:|#s
ja: 開始コマンド(S):|#S

en: Command:
ja: コマンド:

en: Command:|#C
ja: コマンド(C):|#C

en: Comment
ja: コメント

en: Comment|#o
ja: コメント(O)|#O

en: Comment|C
ja: コメント(C)|C

en: Conclusion
ja: 結論

en: Conclusion @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 結論 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Conclusion \arabic{conclusion}.
ja: 結論 \arabic{conclusion}.

en: Conclusion*
ja: 結論*

en: Conclusion.
ja: 結論.

en: Condition
ja: 条件

en: Condition #:
ja: 条件 #:

en: Condition @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 条件 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Condition \arabic{condition}.
ja: 条件 \arabic{condition}.

en: Condition*
ja: 条件*

en: Condition.
ja: 条件.

en: Configuration files reading
ja: 設定ファイル読込

en: Conjecture
ja: 推論

en: Conjecture #.
ja: 推論 #.

en: Conjecture #:
ja: 推論 #:

en: Conjecture @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 予想 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Conjecture \arabic{conjecture}.
ja: 推論 \arabic{conjecture}.

en: Conjecture \arabic{theorem}
ja: 予想 \arabic{theorem}

en: Conjecture*
ja: 予想*

en: Conjecture.
ja: 推論.

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
ja: "disk drive" を "diskdrive" のようにひとまとめにした単語を正しい単語と見なしますか？

en: Content &vertical:
ja: 垂直の中身(&V):

en: Content hori&zontal:
ja: 水平の中身(&Z):

en: Content:|#o
ja: 内容(O):|#O

en: Contents
ja: 内容は

en: Contents list
ja: 目次一覧

en: Continue to next search result.
ja: 次の検索先へ続ける。

en: Continuing
ja: 引き続き

en: Conversion
ja: 変換プログラム

en: Conversion failed
ja: 変換に失敗しました

en: Conversion script failed
ja: 変換スクリプトが失敗しました

en: Conversion script not found
ja: 変換スクリプトが見つかりません

en: Convert "from" this format
ja: このフォーマットから変換します

en: Convert "to" this format
ja: このフォーマットへ変換します

en: Converter:|#C
ja: 変換プログラム(C):|#C

en: Converters
ja: 変換プログラム

en: Converting document to new document class...
ja: 文書を新しい文書クラスに変換しています...

en: Converting to loadable format...
ja: 読み込み可能な書式に変換中です...

en: Copier for this format
ja: このフォーマット用のコピースクリプト

en: Copier:|#C
ja: コピースクリプト(C):|#C

en: Copiers
ja: コピースクリプト

en: Copies
ja: 部数

en: Copies:
ja: 部数:

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Column
ja: 列をコピー

en: Copy Row
ja: 行をコピー

en: Copying %1$s to %2$s failed.
ja: %1$s を %2$s にコピーするのに失敗しました。

en: Copyright
ja: 著作権

en: Copyright:
ja: 著作権

en: Copy|o
ja: コピー(O)|O

en: Corollary
ja: 系

en: Corollary #.
ja: 系 #.

en: Corollary #:
ja: 系 #:

en: Corollary @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 系 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Corollary \arabic{corollary}.
ja: 系 \arabic{corollary}.

en: Corollary \arabic{theorem}
ja: 系 \arabic{theorem}

en: Corollary*
ja: 系*

en: Corollary.
ja: 系.

en: Corr Author:
ja: 共著者:

en: Correspondence to:
ja: 連絡先:

en: Could not change class
ja: クラスを変更することができませんでした

en: Could not communicate with the ispell spellchecker process.
ja: ispell スペルチェッカープロセスと通信できませんでした。

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
ja: 作業ファイルを %1$s から %2$s にコピーできませんでした。

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
ja: ファイル
    %1$s
    を作業ディレクトリにコピーすることができませんでした。

en: Could not create a temporary directory in
    %1$s. Make sure that this
    path exists and is writable and try again.
ja: 作業ディレクトリを %1$s
    に作成することができませんでした。
    このパスが存在し書き込み可能であることを確認して，再度実行してください。

en: Could not create an ispell process.
    You may not have the right languages installed.
ja: ispellプロセスを生成することができませんでした。
    言語を正しくインストールしていない可能性があります。

en: Could not create temporary directory
ja: 作業ディレクトリを作成することができませんでした

en: Could not insert document %1$s
ja: 文書「%1$s」を挿入することができませんでした

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
ja: 作業ファイルを %1$s から %2$s に移動できませんでした。

en: Could not open document %1$s
ja: 文書 %1$s を開くことができませんでした。

en: Could not open file
ja: ファイルを開くことができませんでした

en: Could not open the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
ja: エラー %2$s により，指定された文書
    %1$s
    を開くことができませんでした。

en: Could not open the specified document
    %1$s.
ja: 指定された文書 %1$s
    を開くことができませんでした。

en: Could not print the document %1$s.
    Check that your printer is set up correctly.
ja: 文書「%1$s」を印刷することができませんでした。
    プリンタが正しくセットアップされていることを確認してください。

en: Could not read configuration file
ja: 設定ファイルを読み込むことができませんでした

en: Could not read document
ja: 文書を読むことができませんでした

en: Could not read file
ja: ファイルを読むことができませんでした

en: Could not read template
ja: テンプレートを読めませんでした。

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
ja: エラー %2$s により，指定された文書
    %1$s
    を読むことができませんでした。

en: Could not remove temporary directory
ja: 作業ディレクトリを削除することができませんでした

en: Could not remove the temporary directory %1$s
ja: 作業ディレクトリ %1$s を削除することができませんでした：

en: Could not run chktex successfully.
ja: Chktex をうまく実行することができませんでした。

en: Couldn't copy file
ja: ファイルをコピーできませんでした

en: Couldn't export file
ja: ファイルをエクスポートすることができませんでした

en: Couldn't import file
ja: ファイルをインポートできません

en: Count Words|W
ja: 単語数(W)|W

en: Count words
ja: 単語数の勘定

en: Create new document?
ja: 新規文書を作成しますか？

en: Credits
ja: 著作者

en: Criterion
ja: 基準

en: Criterion #:
ja: 基準 #:

en: Criterion @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 基準 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Criterion \arabic{criterion}.
ja: 基準 \arabic{criterion}.

en: Criterion \arabic{theorem}
ja: 基準 \arabic{theorem}

en: Criterion.
ja: 基準.

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Crop
ja: クロップ

en: Cross-reference
ja: 内部参照

en: Cross-reference as it appears in output
ja: 出力に表示されるの形式の内部参照

en: Cross-reference...|r
ja: 内部参照(R)...|R

en: Cube root	\root
ja: 四乗根	\root

en: Current Address
ja: 現在の住所

en: Current address:
ja: 現在の住所:

en: Current cell:
ja: 現在のセル:

en: Current column position
ja: 現在の列座標

en: Current row position
ja: 現在の行座標

en: Current word
ja: 現在の単語

en: Cursor follows &scrollbar
ja: カーソルはスクロールバーに従う(&S)

en: Cursor follows scrollbar|#C
ja: カーソルはスクロールバーに追随|#C

en: Custom
ja: 任意設定

en: Custom column format (LaTeX)
ja: 列書式を任意に設定 (LaTeX)

en: Custom keyboard definition
ja: 個人用のキーボード定義

en: Custom sizes|#M
ja: 大きさを指定(M)|#M

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
ja: 任意の値。「任意設定」のスペースタイプを選ぶ必要があります。

en: Custom...|C
ja: 任意設定(C)...|C

en: Customization|C
ja: 個人用最適化(C)|C

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut|C
ja: 切り取り(C)|C

en: Cyan
ja: シアン

en: Czech
ja: チェコ語

en: D&elete
ja: 削除(&E)

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
ja: モニターのDPI(ドット/インチ）は、LyXによって自動的に判別されます。もし判別が間違っていれば、設定をここで上書きしてください。

en: DVI paper option:|#D
ja: DVI 用紙オプション:|#D

en: DVI viewer paper size options:
ja: DVI ビューア用紙サイズオプション:

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Databa&ses
ja: データベース(&S)

en: Database:|#D
ja: データベース(D):|#D

en: Dataset
ja: データセット

en: Dataset:
ja: データセット:

en: Datasets
ja: データセット

en: Datasets:
ja: データセット:

en: Date
ja: 日付

en: Date format
ja: 日付書式

en: Date format for strftime output
ja: strftime出力の日付書式

en: Date format:|#f
ja: 日付書式(F):|#F

en: Date:
ja: 日付:

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
ja: LyX にバックアップファイルを生成させたくないときは，チェックを外してください。

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
ja: 文書の言語がデフォルト言語であるときに babel を使用したくないときは，チェックを外してください。

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
ja: クラスを変更した後にクラスオプションがデフォルトにリセットされるのを防ぎたいときは，チェックを外してください。

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
ja: 現在選択されている文字が，入力した文字で自動的に置換されるのを防ぎたいときにはチェックを外してください。

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
ja: 指定した言語が \documentclass の引数に使われないようにするときには，チェックを外してください。

en: De-select if you don't want the startup banner.
ja: 起動時のバナーを見たくないときは、選択をはずしてください。

en: Deactivate the selected activated branch.
ja: 選択した有効化されているブランチを無効にする。

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
ja: `%1$s' (%2$s) をデバッグしています

en: Decrease
ja: 減らす

en: Decrease Environment Depth|v
ja: 環境の入れ子を浅くする(V)|V

en: Decrease List Depth|D
ja: リストの深度を浅く(D)|D

en: Decrease depth
ja: 深度を浅く

en: Dedication
ja: 献呈

en: Dedication:
ja: 献呈:

en: Dedicatory
ja: 献呈

en: DefSkip
ja: 任意のスキップ

en: DefSkip|SmallSkip|MedSkip|BigSkip|VFill|Length
ja: デフォルト|小スキップ|中スキップ|大スキップ|垂直フィル|長さ指定

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (outer)
ja: デフォルト(外側)

en: Default Skip:|#u
ja: デフォルトスキップ(U):|#U

en: Default language:|#l
ja: デフォルトの言語(I):|#I

en: Default paper si&ze:
ja: デフォルト用紙サイズ(&Z):

en: Default paper size:|#p
ja: デフォルト用紙サイズ(P):|#P

en: Default path
ja: デフォルトパス

en: Default path:|#p
ja: デフォルトパス(P)|#P

en: Default skip
ja: デフォルトスキップ

en: Default|#D
ja: デフォルト|#D

en: Default|Monochrome|Grayscale|Color|Do not display
ja: デフォルト|白黒|グレイスケール|カラー|表示しない

en: Default|Monochrome|Grayscale|Color|Preview
ja: デフォルト|白黒|グレイスケール|カラー|プレビュー

en: Default|Single|OneHalf|Double|Custom
ja: デフォルト|なし|半行|一行|任意

en: Default|t
ja: デフォルト(T)|T

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
ja: chktex をどうやって実行するかを指定します。例えば，"chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" など。ChkTeX のドキュメントを参照してください。

en: Define or change background color
ja: 背景色を指定または変更する

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
ja: bibtex のオプションを指定するか（man bibtex 参照），別のコンパイラ（例えば mibibtex や bibulus など）を選択してください。

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
ja: makeindex のオプションを指定する（man makeindex 参照）か，他のコンパイラを選びます。例えば，xindy/make-rules を使うときには，コマンド文字列は "makeindex.sh -m $$lang" のようになります。

en: Definition
ja: 定義

en: Definition #.
ja: 定義 #.

en: Definition #:
ja: 定義 #:

en: Definition @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 定義 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Definition \arabic{definition}.
ja: 定義 \arabic{definition}.

en: Definition \arabic{theorem}
ja: 定義 \arabic{theorem}

en: Definition*
ja: 定義*

en: Definition.
ja: 定義.

en: Delete Column
ja: 列を削除

en: Delete Column|#O
ja: 列を削除(O)|#O

en: Delete Column|D
ja: 列を削除(D)|D

en: Delete Column|e
ja: 列を削除(E)|E

en: Delete Line Above
ja: 上の境界線を削除

en: Delete Line Below
ja: 下の境界線を削除

en: Delete Line to Left
ja: 左の境界線を削除

en: Delete Line to Right
ja: 右の境界線を削除

en: Delete Row
ja: 行を削除

en: Delete Row|#w
ja: 行を削除(W)|#W

en: Delete Row|D
ja: 行を削除(D)|D

en: Delete Row|w
ja: 行を削除(W)|W

en: Delete citation of the selected bibliography entry.
ja: 選択した文献の引用を削除する。

en: Delete column
ja: 列を削除

en: Delete row
ja: 行を削除

en: Deleted text
ja: 削除されたテキスト

en: Delete|#D
ja: 削除(D)|#D

en: Dependency information
ja: 依存情報

en: Depth
ja: 深度

en: Description
ja: 箇条書き（見出し語）

en: Destination
ja: 向き

en: Details of the change
ja: 変更の詳細

en: Developers' general debug messages
ja: 開発者向けの一般的デバッグメッセージ

en: Dialogs iconify with main window|#D
ja: ダイアログはメインウィンドウとともに最小化|#D

en: Dialogue
ja: 対話

en: Different textclasses
ja: 違うテキストクラスです

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Directory does not exist.
ja: ディレクトリが存在しません。

en: Directory does not exists.
ja: ディレクトリが存在しません

en: Directory:|#D
ja: ディレクトリ(D):|#D

en: Display
ja: 表示

en: Display &Graphics:
ja: 図を表示する(&G):

en: Display Background:
ja: 背景色を表示:

en: Display Formula|D
ja: 別行立て数式(D)|D

en: Display Tooltips|i
ja: ツールチップを表示(I)|I

en: Display image in LyX
ja: LyX内に画像を表示

en: Display style	\displaystyle
ja: 別行立てスタイル	\displaystyle

en: Display:
ja: 表示:

en: Display:|#D
ja: 表示(D):|#D

en: Displayed Formula|D
ja: 別行立て数式(D)|D

en: Display|D
ja: 表示(D)|D

en: Do case sensitive search.
ja: 大文字・小文字を区別して検索する。

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Do not distort the image. Keep image within "width" by "height" and obey aspect ratio.
ja: 画像を歪ませないようにする。「高さ」にしたがって「幅」を調整し，縦横比を一定にします。

en: Do not unzip|#u
ja: Unzipしない(U)|#U

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
ja: バージョン管理から文書 %1$s を復旧しますか？

en: Document
ja: 文書

en: Document %1$s inserted.
ja: 文書「%1$s」が挿入されました。

en: Document %1$s opened.
ja: 文書 %1$s を開きました。

en: Document &class:
ja: 文書クラス(&C):

en: Document Class
ja: 文書クラス

en: Document Font
ja: 文書フォント

en: Document Settings
ja: 文書の設定

en: Document class not available
ja: 文書クラスが利用不能です

en: Document could not be read
ja: 文書を読み込めませんでした

en: Document defaults saved in
ja: 文書デフォルトが以下に保存されました:

en: Document default|#D
ja: 文書デフォルト(D)|#D

en: Document export cancelled.
ja: 文書のエクスポートは取り消されました。

en: Document exported as %1$s
ja: 文書は %1$s としてエクスポートされました。

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
ja: 文書は %1$s として %2$s というファイルにエクスポートされました。

en: Document format failure
ja: 文書フォーマットに失敗

en: Document header error
ja: 文書ヘッダのエラー

en: Document insertion
ja: 文書の挿入

en: Document is read-only
ja: 文書が読込専用です

en: Document is read-only. No changes to layout permitted.
ja: 文書が読み取り専用です。割り付けの変更ができません。

en: Document not saved
ja: 文書は保存されませんでした

en: Document...|D
ja: 文書(D)...|D

en: Document:|#D
ja: 文書(D):|#D

en: Documents
ja: 文書

en: Documents|#o#O
ja: 文書(O)|#o#O

en: Documents|D
ja: 文書(D)|D

en: Document|D
ja: 文書(D)|D

en: Don't output the first header
ja: 最初のヘッダを出力しない

en: Don't output the last footer
ja: 最後のフッタを出力しない

en: Don't un&zip on export
ja: エクスポートする際に解凍しない(&Z)

en: Don't uncompress image before exporting to LaTeX
ja: LaTeXにエクスポートする前に画像を解凍しない

en: Done merging changes
ja: 変更のマージが終わりました

en: Done!
ja: 終わりました！

en: Dots
ja: 小点

en: Double
ja: 一行

en: Double box
ja: 二重の箱

en: Double click to choose a BibTeX style from the list.
ja: BibTeX スタイルを一覧から選ぶにはダブルクリックしてください。

en: Double click to view contents of file.
ja: ファイルの内容を見るにはダブルクリックしてください。

en: Double quadratin space	\qquad
ja: 4分の2空白	\qquad

en: Doublebox
ja: 二重縁

en: Draft mode
ja: 下書きモード

en: Draft mode|#o
ja: 下書きモード(O)|#O

en: Draft|#D
ja: 下書き(D)|#D

en: Dutch
ja: オランダ語

en: E&xtension:
ja: 拡張(&X):

en: E&xtra flag:
ja: 追加フラグ(&X):

en: E&xtra options
ja: その他のオプション(&X)

en: E&xtra options:
ja: 追加オプション(&X):

en: E-Mail
ja: 電子メール

en: E-mail address:
ja: 電子メールアドレス:

en: E-mail:
ja: 電子メール:

en: EMail
ja: 電子メール

en: EMail:
ja: 電子メール:

en: ERROR: LyX wasn't able to read CREDITS file
ja: エラー: LyXはファイルCREDITSを読むことができませんでした。

en: ERROR: Nonexistent float type!
ja: エラー: そのような種類のフロートは存在しません!

en: EXT.
ja: 屋外

en: Ed&itor:
ja: エディタ(&I)

en: Edit File...|#E
ja: ファイルを編集(E)|#E

en: Edit the file externally
ja: ファイルを外部で編集する

en: Editor:|#i
ja: エディタ(I)|I

en: Edit|#E
ja: 編集(E)|#E

en: Edit|E
ja: 編集(E)|E

en: Electronic Address:
ja: 電子メールアドレス:

en: Ellipsis|i
ja: 省略符号(I)|I

en: Email
ja: 電子メール

en: Email address:|#E
ja: 電子メールアドレス(E):|#E

en: Email:
ja: 電子メール:

en: Emph
ja: 強調

en: Emphasis %1$s,
ja: 強調%1$s,

en: Emphasize Style|E
ja: 強調スタイル(E)|E

en: Enables use of subfigure with its own caption.
ja: 部分図がそれぞれのキャプションを持つようにします。

en: Encoding:|#E
ja: エンコーディング(E):|#E

en: End of Sentence|E
ja: 句点(E)|E

en: Enforce placement of float here.
ja: フロートを現在位置に配置するよう強制します。

en: English
ja: 英語

en: Enter BibTeX database name
ja: BibTeXデータベース名を入力

en: Enter a custom bullet
ja: 任意のブリットを入れる

en: Enter file name as print destination.
ja: 印刷先のファイル名を入力してください。

en: Enter printer command.
ja: プリンタコマンドを入力してください。

en: Enter the name of a new branch.
ja: 新規のブランチ名を入力してください。

en: Enter the replacement string.
ja: 置換したい文字列を入力してください。

en: Enter the string you want to find.
ja: 探したい文字列を入力してください。

en: Enter width for the float.
ja: フロートの幅を入力してください。

en: Entry
ja: 見出し

en: Enumerate
ja: 箇条書き（番号）

en: Epigraph
ja: 題辞

en: EqRef:
ja: 数式参照:

en: Eqnarray Environment|E
ja: Eqnarray 環境(E)|E

en: Eqnarray Environment|q
ja: Eqnarray 環境|q

en: Equation
ja: 数式

en: Error converting to loadable format
ja: 読み込み可能な形式に変換するのに失敗しました

en: Error generating the pixmap
ja: pixmapを生成するのに失敗しました

en: Error loading file into memory
ja: メモリへの読み込みに失敗しました

en: Error reading file!
ja: ファイル読み取りエラー：

en: Error setting multicolumn
ja: 連結列設定エラー

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
ja: 設定ファイル %1$s
    を読む際にエラーが発生しました。
    インストールが正しかったかチェックしてください。

en: Error:
ja: エラー:

en: Errors
ja: エラー

en: Escape cha&racters:
ja: エスケープ文字(R):

en: Escape characters:|#e
ja: エスケープ文字(E):|#E

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Even numbered pages|#E
ja: 偶数ページ(E)|#E

en: Even pages:
ja: 偶数ページ:

en: Example
ja: 例

en: Example #.
ja: 例 #.

en: Example #:
ja: 例 #:

en: Example @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 例 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Example \arabic{example}.
ja: 例 \arabic{example}.

en: Example \arabic{theorem}
ja: 例 \arabic{theorem}

en: Example numbering and table of contents
ja: 連番と目次の例

en: Example*
ja: 例*

en: Example.
ja: 例.

en: Examples|#E#e
ja: 用例(E)|#E#e

en: Executing command:
ja: 以下のコマンドを実行します:

en: Exercise
ja: 演習

en: Exercise #.
ja: 演習 #.

en: Exercise #:
ja: 演習 #:

en: Exercise @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 演習 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Exercise \arabic{exercise}.
ja: 演習 \arabic{exercise}.

en: Exercise*
ja: 演習*

en: Exercise.
ja: 演習.

en: Exit|x
ja: 終了(X)|X

en: Export Warning!
ja: エクスポートに関する警告！

en: Export format:|#E
ja: エクスポート形式(E):|#E

en: Export the buffer to this format before running the command below on it.
ja: 以下のコマンドを実行する前に，バッファをこの書式にエクスポートします。

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
ja: LaTeX/Doccbook　にエクスポートし，印刷はしない

en: Export|E
ja: エクスポート(E)|E

en: Extended Features|E
ja: 拡張機能(E)|E

en: Extension of printer program output file. Usually ".ps".
ja: 印刷プログラムが出力するファイルの拡張子。通常は".ps"。

en: Extension:|#E
ja: 拡張(E):|#E

en: External Applications
ja: 外部アプリケーション

en: External Material
ja: 外部マテリアル

en: External Material...|M
ja: 外部プログラム(M)...|M

en: External Material...|x
ja: 外部プログラム(X)...|X

en: External app for formating tables in plain text output
ja: 平文出力で表を整形するのに使う外部アプリケーション

en: External control interface
ja: 外部制御インタフェース

en: External template %1$s is not installed
ja: 外部テンプレート %1$s はインストールされていません

en: External template/inset messages
ja: 外部テンプレート・挿入枠メッセージ

en: Extra
ja: 追加

en: Extra Options:|#X
ja: その他のオプション(X):|#X

en: Extra flags:|#E
ja: 追加フラグ(E):|#E

en: Extra information for the Converter class, e.g., whether and how to parse the result.
ja: 変換プログラムのクラスへの追加情報。例えば，結果を解釈するか否か，どう解釈するか，など。

en: Extra options to pass to printing program after everything else, but before the filename of the DVI file to be printed.
ja: 印刷プログラムに渡す追加オプションで，印刷する DVI ファイル名の前に来て、かつその他の全てのオプションの後に来るもの。

en: Extra options:
ja: 追加オプション:

en: F&ormat:
ja: フォーマット(&O):

en: FADE IN:
ja: フェイドイン:

en: FADE OUT
ja: フェイドアウト

en: FAQ|F
ja: 良くある質問(F)|F

en: Fact
ja: 事実

en: Fact #:
ja: 事実 #:

en: Fact @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 事実 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Fact \arabic{fact}.
ja: 事実 \arabic{fact}.

en: Fact*
ja: 事実*

en: Fact.
ja: 事実.

en: Failed to create directory. Exiting.
ja: ディレクトリを作成するのに失敗しました。終了します。

en: Failed to open file.
ja: ファイルを開くのに失敗しました。

en: Family:|#F
ja: 字体(F):|#F

en: Fax
ja: ファックス

en: Fax...|F
ja: ファックス(F)...|F

en: Fig. ---
ja: 図 ---

en: FigCaption
ja: 図キャプション

en: Figure
ja: 図

en: Figures
ja: 図

en: Figures:
ja: 図:

en: File
ja: ファイル

en: File does not exist.
ja: ファイルが存在しません

en: File ex&tension:
ja: ファイル拡張子(&T):

en: File extension:
ja: ファイル拡張子:

en: File formats
ja: ファイルフォーマット

en: File name error
ja: ファイル名エラー

en: File name of image
ja: 図のファイル名

en: File name to include
ja: 動的挿入するファイル名

en: File name to include.
ja: インクルードするファイル名

en: File name:|#F
ja: ファイル名(F):|#F

en: File:|#F
ja: ファイル(F):|#F

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename:|#F
ja: ファイル名(F):|#F

en: Files used by LyX
ja: LyX が使用するファイル

en: File|F
ja: ファイル(F)|F

en: File|e
ja: ファイル(E)|E

en: Find & Replace...|F
ja: 検索／置換(F)...|F

en: Find &Next
ja: 次候補(&N)

en: Find and Replace
ja: 検索及び置換

en: Find and replace
ja: 検索・置換

en: Find next
ja: 次を検索

en: Find:|#F
ja: 検索対象(F):|#F

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First Header
ja: 最初のヘッダ

en: First header:
ja: 最初のヘッダ:

en: First page.
ja: 最初の頁。

en: FirstAuthor
ja: 第1著者

en: FirstName
ja: 名

en: Fixed Width
ja: 固定幅

en: Fixed width of the column
ja: 列の固定幅

en: Flalign Environment|F
ja: Flalign 環境|F

en: Float
ja: フロート

en: Float Placement
ja: フロートの配置

en: Float Placement:|#L
ja: フロートの配置(L):|#L

en: Float Settings
ja: フロートの設定

en: Float Settings...|a
ja: フロートの設定(A)...|A

en: Floatflt Figure
ja: Floatflt の図

en: Floats|a
ja: フロート(A)|A

en: Float|a
ja: フロート(A)|A

en: Font Change|o
ja: フォントの変更(O)|O

en: Font Size:|#O
ja: フォントの大きさ(O):|#O

en: Font Sizes
ja: フォントの大きさ

en: Font color
ja: フォントの色

en: Font family
ja: フォントの字体

en: Font handling
ja: フォント処理

en: Font series
ja: フォントの太さ

en: Font shape
ja: フォントの字型

en: Font size
ja: フォントの大きさ

en: Font: %1$s
ja: フォント: %1$s

en: Fonts must be input in the order Tiny > Smallest > Smaller > Small > Normal > Large > Larger > Largest > Huge > Huger.
ja: フォントは次の順序で入力されなくてはならない：最小＞極小＞小＞やや小＞ふつう＞やや大＞大＞極大＞極々大＞最大。

en: Fonts must be positive!
ja: フォントは正の値でなくてはなりません！

en: Fonts used
ja: 使用するフォント

en: Fonts:|#F
ja: フォント(F):|#F

en: Footer
ja: フッタ

en: Footer:
ja: フッタ:

en: Footernote
ja: 脚注

en: Footnote|F
ja: 	脚注(F)|F

en: Footskip:|#F
ja: フッタと本文の間隔:|#F

en: Force &upper case
ja: 大文字を強制する(&U)

en: Force upper case in citation
ja: 引用に際し大文字を強制する

en: Force upper case|#u
ja: 大文字にする(U)|#U

en: Forces float to the left in a paragraph if the pagenumber is odd, and to the right if page number is even.
ja: 頁数が奇数ならばフロートが段落の左にくるように強制し，頁数が偶数ならばフロートが段落の右にくるように強制します。

en: Forces float to the left in the paragraph.
ja: フロートを段落の左にくるように強制します。

en: Forces float to the right in a paragraph if the page number is odd, and to the left if page number is even.
ja: 頁数が奇数ならばフロートが段落の右にくるように強制し，頁数が偶数ならばフロートが段落の左にくるように強制します。

en: Forces float to the right in the paragraph.
ja: フロートを段落の右にくるように強制します。

en: Forma&t:
ja: フォーマット(&T):

en: Format in use
ja: 使われる形式

en: Format text into two columns
ja: 本文を2段組にする

en: Format:|#F
ja: フォーマット(F):|#F

en: Format:|#t
ja: フォーマット(T):|#T

en: Formats
ja: 形式

en: Formatted reference
ja: 整形された参照

en: Formatting document...
ja: 文書を整形しています...

en: Fou&rth level
ja: レベル4(&R)

en: Fraktur	\mathfrak
ja: フラクツール体	\mathfrak

en: Frame decorations
ja: フレームの装飾

en: Frameless
ja: 縁なし

en: Frameless: No border
    Boxed: Rectangular
    ovalbox: Oval, thin border
    Ovalbox: Oval, thick border
    Shadowbox: Box casting shadow
    Doublebox: Double line border
ja: Frameless: 境界線なし
    Boxed: 長方形
    ovalbox: 楕円，細境界線
    Ovalbox: 楕円，太境界線
    Shadowbox: 影付ボックス
    Doublebox: 二重境界線

en: French
ja: フランス語

en: French Canadian
ja: カナダフランス語

en: Fro&m
ja: 開始頁(&M)

en: From:|#F
ja: 変換元(F):|#F

en: From:|#m
ja: 開始(M):|#M

en: Full author list|#F
ja: 全ての著者一覧(F)|#F

en: Functions:
ja: 函数:

en: GUI background
ja: GUI 背景

en: GUI handling
ja: GUI処理

en: GUI name:|#G
ja: GUI名:|#G

en: GUI pointer
ja: GUI ポインタ

en: GUI selection
ja: GUI 選択部

en: GUI text
ja: GUI テキスト

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gather Environment
ja: Gather 環境

en: Gathered Environment
ja: Gathered 環境

en: General
ja: 一般

en: General information
ja: 一般情報

en: German
ja: ドイツ語

en: German (new spelling)
ja: ドイツ語（新綴方）

en: Get bounding box from the (EPS) file
ja: (EPS)ファイルから境界線を取得する

en: Get from File|#G
ja: ファイルから取得(G)|#G

en: Get from file|#G
ja: ファイルから取得(G)|#G

en: Give a filename for the LyX server pipe
ja: LyXサーバーパイプ用のファイル名を指定して下さい

en: Global|#G
ja: 大域的(G)|#G

en: Go back
ja: 戻る

en: Go back to original place.
ja: 元の場所に戻る。

en: Go to
ja: 移動先

en: Go to Bookmark 1|1
ja: ブックマーク1に移動|1

en: Go to Bookmark 2|2
ja: ブックマーク2に移動|2

en: Go to Bookmark 3|3
ja: ブックマーク3に移動|3

en: Go to Bookmark 4|4
ja: ブックマーク4に移動|4

en: Go to Bookmark 5|5
ja: ブックマーク5に移動|5

en: Go to Label|L
ja: ラベルへ移動(L):|L

en: Go to next change
ja: 次の変更に行く

en: Go to selected label.
ja: 選択したラベルに移動する。

en: Go to|#G
ja: 移動(G)|#G

en: Graphics
ja: 図

en: Graphics conversion and loading
ja: 画像の変換と読込

en: Graphics display:|#G
ja: 図表の表示(G):|#G

en: Graphics file: %1$s
ja: 画像ファイル: %1$s

en: Graphics...|G
ja: 図(G)...|G

en: Grayscale
ja: グレイスケール

en: Greek
ja: ギリシャ文字

en: Green
ja: 緑

en: Greyed Out|G
ja: 淡色化|G

en: Greyed out
ja: 淡色化

en: Greyed out|#G
ja: 淡色化(G)|#G

en: H. Alignment
ja: 水平揃え

en: HTML type|#H
ja: HTMLタイプ|#H

en: Head &height:
ja: ヘッダの高さ(&H)

en: Head &sep:
ja: ヘッダとの間隔(Head&sep):

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header:
ja: ヘッダ:

en: Headheight:|#H
ja: ヘッダの高さ(Headheight):|#H

en: Headsep:|#d
ja: ヘッダと本文の間隔:|#d

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height
ja: 高さ

en: Height Unit
ja: 高さの単位

en: Height of image in output
ja: 出力画像の高さ

en: Height value
ja: 高さの値

en: Height:|#H
ja: 高さ(H):|#H

en: Help|H
ja: ヘルプ(H)|H

en: Here definitely
ja: 何としても現在位置に置く

en: Here you may select how the citation label should look inside the text (Natbib).
ja: ここで，本文中に引用ラベルがどう表示されるかを選択できます（Natbib）。

en: Here, definitely!|#H
ja: 絶対にここ！(H)|#H

en: Here, if possible|#r
ja: 可能ならばここ(R)|#R

en: Home|#H
ja: ホーム(H)|#H

en: Horizontal Fill|H
ja: 水平揃え(H):|H

en: Horizontal Line
ja: 水平方向に揃える

en: Horizontal align:|#H
ja: 水平揃え(H):|#H

en: Horizontal alignment in column
ja: 列中の水平揃え

en: Horizontal alignment of the content inside the box
ja: ボックスの中身の水平揃え

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
ja: 列ごとの水平揃え(l,c,r)

en: HtmlUrl:
ja: HTMLのURL:

en: Huge
ja: 極々大

en: Huge:
ja: 極々大:

en: Huger
ja: 最大

en: Huger:
ja: 最大:

en: Hugest:
ja: 最大:

en: Hyphenation Point|P
ja: ハイフネーション指定(P)|P

en: I&gnore All
ja: 全て無視(&G)

en: INT.
ja: 屋内

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
ja: メインウィンドウがアイコン化されたときにダイアログもアイコン化する。（ここで変更が加えられた後に現れるダイアログから有効になります。）

en: Identity
ja: 利用者情報

en: Idx
ja: 索引語

en: If you specify a printer name in the print dialog, the following argument is prepended along with the printer name after the spool command.
ja: 印刷ダイアログでプリンタ名を指定すると，スプールコマンドの後に，次の引数が，プリンタ名とともに前置されます。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore All|#g
ja: 全て無視(G)|#G

en: Ignore internal LaTeX rules|#I
ja: 内部のLaTeX規則を無視(I)|#I

en: Ignore internal settings. This is the "!" in LaTeX.
ja: 内部設定を無視します。これはLaTeXの"!"です。

en: Ignore this word
ja: 単語を無視する

en: Ignore this word throughout this session
ja: このセッション中はこの単語を無視する

en: Ignore unknown word.
ja: 未定義語を無視します。

en: Ignore|#I
ja: 無視(I)|#I

en: Importing %1$s...
ja: %1$sをインポートしています...

en: Import|I
ja: インポート(I)|I

en: In&dent paragraph
ja: 段落を行頭下げする(&D)

en: Include File...|d
ja: ファイルを動的挿入(D)...|D

en: Include file
ja: ファイルをインクルード

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
ja: 親ファイルがテキストクラス「%3$s」を使っているのに，
    インクルードしたファイル「%1$s」は
    テキストクラス「%2$s」を使っています。

en: Increase
ja: 増やす

en: Increase Environment Depth|i
ja: 環境の入れ子を深くする(I)|I

en: Increase List Depth|I
ja: リストの深度を深く(I)|I

en: Increase depth
ja: 深度を深く

en: Indent consecutive paragraphs
ja: 続く段落を行頭下げ（インデント）にする

en: Indent|#I
ja: インデント(I)|#I

en: Index
ja: 索引

en: Index Entry
ja: 索引の見出し

en: Index Entry|I
ja: 索引見出し(I)|I

en: Index Entry|d
ja: 索引の見出し(D)|D

en: Index List|I
ja: 索引リスト(I)|I

en: Index Terms---
ja: 索引の見出し---

en: Index command and options (makeindex, xindy)
ja: 索引コマンドとオプション (makeindex, xindy)

en: Index command:
ja: 索引コマンド:

en: Index entry
ja: 索引の見出し

en: Index-term
ja: 索引見出し

en: Index-term:
ja: 索引見出し

en: Index-terms
ja: 索引見出し

en: Index-terms...
ja: 索引見出し

en: Index:|#I
ja: 索引(I):|#I

en: Info:
ja: 情報:

en: Information about the selected bibliography entry
ja: 選択されている文献の情報

en: Inherit
ja: 継承

en: Inline Formula|I
ja: 行内数式(I)|I

en: Inlined View|#I
ja: インラインビュー(I)|#I

en: Inline|I
ja: 行内(I)|I

en: Inner box -- needed for fixed width & line breaks
ja: インナーボックス -- 固定幅と改行のために必要

en: Inner:|#I
ja: 内側(I):|#I

en: Inputs
ja: 入力

en: Insert ( )
ja: ( ) を挿入

en: Insert File|e
ja: ファイルを挿入(E)|E

en: Insert Table
ja: 表を挿入

en: Insert TeX Code
ja: TeX コードを挿入

en: Insert URL
ja: URLを挿入

en: Insert [ ]
ja: [ ] を挿入

en: Insert cases environment
ja: Cases 環境を挿入

en: Insert citation
ja: 参考文献を挿入

en: Insert cross-reference
ja: 内部参照を挿入

en: Insert figure float
ja: 図フロートの挿入

en: Insert footnote
ja: 脚注を挿入

en: Insert fraction
ja: 分数の挿入

en: Insert graphics
ja: 図を挿入

en: Insert index entry
ja: 索引項目を挿入

en: Insert integral
ja: 積分記号を挿入

en: Insert label
ja: ラベルを挿入

en: Insert margin note
ja: 傍注を挿入

en: Insert math
ja: 数式を挿入

en: Insert matrix
ja: 行列を挿入

en: Insert note
ja: ノートを挿入

en: Insert product
ja: 積記号を挿入

en: Insert root
ja: ルートを挿入

en: Insert spacing
ja: 空白を挿入

en: Insert square root
ja: ルートを挿入

en: Insert sum
ja: 和記号を挿入

en: Insert table
ja: 表を挿入

en: Insert table float
ja: 表フロートの挿入

en: Insert the delimiters
ja: デリミタを挿入

en: Insert the optional subfigure caption.
ja: オプションの部分図キャプションを入力してください。

en: Insert the point of origin for rotation.
ja: 回転する中心点を入力します。

en: Insert the rotation angle in degrees. Positive value rotates anti-clockwise, negative value clockwise.
ja: 回転する角度を度数で入力します。正の値は反時計回り，負の値は時計回りです。

en: Insert the spacing even after a page break
ja: 改頁の後でもスペースを挿入する

en: Insert { }
ja: { } を挿入

en: Inserting document %1$s...
ja: 文書「%1$s」を挿入しています...

en: Insert|I
ja: 挿入(I)|I

en: Inset keys:|#I
ja: キーを挿入(I):|#I

en: Insettext/tabular messages
ja: 挿入枠テキスト・表メッセージ

en: Installed files
ja: インストールされているファイル

en: Instant &Preview:
ja: 自動プレビュー(&P)

en: Instant Preview:|#p
ja: 画面上でプレビュー:|#P

en: Institution
ja: 所属機関

en: Inter-word Space|w
ja: 単語間の空白(W)|W

en: Interface
ja: インタフェース

en: InternetRowA
ja: インターネット行A

en: InternetRowA:
ja: インターネット行A:

en: InternetRowB
ja: インターネット行B

en: InternetRowB:
ja: インターネット行B:

en: InternetRowC
ja: インターネット行C

en: InternetRowC:
ja: インターネット行C:

en: InternetRowD
ja: インターネット行D

en: InternetRowD:
ja: インターネット行D:

en: InternetRowE
ja: インターネット行E

en: InternetRowE:
ja: インターネット行E:

en: InternetRowF
ja: インターネット行F

en: InternetRowF:
ja: インターネット行F:

en: Interpret search entry as a regular expression
ja: 検索語を正規表現として解釈する

en: Introduction|I
ja: LyX の紹介(I)|I

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
ja: 無効な %1$s 環境変数です。
    %2$s はディレクトリではありません。

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
ja: 無効な %1$s 環境変数です。
    ディレクトリ %2$s には %3$s がありません。

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
ja: 無効な %1$s スイッチです。
    ディレクトリ %2$s には %3$s がありません。

en: Invalid Length (valid example: 10mm)
ja: 無効な長さ（有効な例：10mm）

en: Invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: Invalid length!
ja: 無効な長さです！

en: InvisibleText
ja: 見えない本文

en: Invoice
ja: インボイス

en: Invoice no.:
ja: インボイス番号：

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Is Empty
ja: 空白です

en: Is this just one part of a figure float ?
ja: これは図表フロートの一部に過ぎませんか？

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italic
ja: イタリック体

en: Italic	\mathit
ja: イタリック体	\mathit

en: Itemize
ja: 箇条書き（記号）

en: Itemized list
ja: ブリット付きリスト

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Journal:
ja: ジャーナル:

en: Jump back
ja: 移動元へ戻る

en: Jump to label
ja: ラベルに移動

en: Jump to the label
ja: ラベルに飛ぶ

en: Justified
ja: 両端揃え

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Keep *roff temporary files
ja: *roff作業ファイルを維持

en: Key used within LyX document.
ja: LyX文書内で使われるキー。

en: Key words and phrases:
ja: キーワードとフレーズ:

en: Key words.
ja: キーワード。

en: Key words:
ja: キーワード:

en: Key:|#K
ja: キー(K):|#K

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
ja: キーバインドファイル。絶対パスを指定することもできますし，そうでなければ LyX はグローバルとローカルの bind/ ディレクトリを見に行きます。

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard
    map|#K
ja: キーボード
    マップ(K)|#K

en: Keyboard events handling
ja: キーボードイベント処理

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keyword:
ja: キーワード:

en: Keyword:|#K
ja: キーワード(K):|#K

en: Keywords
ja: キーワード

en: L&ine spacing:
ja: 行間(&I):

en: La&bels in:
ja: ラベルの含まれるファイル(&B):

en: LaTe&X argument:
ja: LaTe&Xの引数:

en: LaTeX &options:
ja: LaTeXオプション(&O)

en: LaTeX Argument:|#A
ja: LaTeX引数(A):|#A

en: LaTeX Configuration|L
ja: LaTeX の設定|L

en: LaTeX Log
ja: LaTeXログ

en: LaTeX Log|L
ja: LaTeX ログ|L

en: LaTeX Preamble
ja: LaTeX プリアンブル

en: LaTeX Preamble...|P
ja: LaTeX プリアンブル(P)...|P

en: LaTeX Preamble...|r
ja: LaTeX プリアンブル(R)...|R

en: LaTeX Title
ja: LaTeX 表題

en: LaTeX classes
ja: LaTeX クラス

en: LaTeX classes|LaTeX styles|BibTeX styles
ja: LaTeX クラス|LaTeX スタイル|BibTeX スタイル

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
ja: LaTeX はうまく実行できませんでした。さらに LyX は LaTeX のログ %1$s を見つけ出せませんでした。

en: LaTeX error
ja: LaTeX エラー

en: LaTeX failed
ja: LaTeX が失敗しました

en: LaTeX generation/execution
ja: LaTeX 生成・実行

en: LaTeX options:|#L
ja: LaTeXオプション:|#L

en: LaTeX styles
ja: LaTeX スタイル

en: LaTeX text
ja: LaTeX テキスト

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
ja: LaTeX/LyX　文書 (*.tex *.lyx)

en: Label
ja: ラベル

en: Label Width
ja: ラベルの幅

en: Label used for final output.
ja: 最終出力に使われるラベル。

en: Label...|L
ja: ラベル(L)...|L

en: Label:|#L
ja: ラベル(L):|#L

en: Label:|#e
ja: ラベル(E):|#E

en: Lan&dscape:
ja: 横向き(&D):

en: Landscape Slide
ja: 横向きスライド

en: Landscape:
ja: 横向き:

en: LandscapeSlide
ja: 横向きスライド

en: Landscape|#L
ja: 横向き(L)|#L

en: Lang Opts
ja: 言語オプション

en: Language
ja: 言語

en: Language Options
ja: 言語オプション

en: Language pac&kage:
ja: 言語パッケージ(&K):

en: Language settings
ja: 言語設定

en: Language: %1$s,
ja: 言語: %1$s,

en: Language:|#L
ja: 言語(L):|#L

en: Large
ja: やや大

en: Large:
ja: やや大:

en: Larger
ja: 大

en: Larger:
ja: 大:

en: Largest
ja: 極大

en: Largest:
ja: 極大:

en: Last Footer
ja: 最後のフッタ

en: Last file count:|#L
ja: 最後のファイルカウント(L):|#L

en: Last files
ja: 最近のファイル

en: Last footer:
ja: 最後のフッタ:

en: Last page.
ja: 最後の頁。

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lay out the page for double-sided printing
ja: 両面印刷用にページをレイアウトする

en: Layout
ja: 割り付け

en: Layout & Bindings
ja: レイアウトとバインディング

en: Layout '%1$s' does not exist in textclass '%2$s'
    Trying to use the default instead.
ja: レイアウト %1$s は文書クラス %2$s には存在しません。
    デフォルトを代わりに使います。

en: Layout had to be changed from
    %1$s to %2$s
    because of class conversion from
    %3$s to %4$s
ja: 文書クラスが%3$sから%4$sに変換されたため、レイアウトを%1$sから%2$sに変更せざるを得ませんでした。

en: Layout|L
ja: 割り付け(L)|L

en: Left
ja: 左揃え

en: Left Header
ja: 左ヘッダ

en: Left Header:
ja: 左ヘッダ:

en: Left Line|L
ja: 左の境界線(L)|L

en: Left bottom:|#L
ja: 左下(L):|#L

en: Left delimiter
ja: 左デリミタ

en: Left|#L
ja: 左(L)|#L

en: Left|#e
ja: 左(E)|#E

en: Left|L
ja: 左(L)|L

en: Legend
ja: 凡例

en: Lemma
ja: 補題

en: Lemma #.
ja: 補題 #.

en: Lemma #:
ja: 補題 #:

en: Lemma @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 補題 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Lemma \arabic{lemma}.
ja: 補題 \arabic{lemma}.

en: Lemma \arabic{theorem}
ja: 補題 \arabic{theorem}

en: Lemma*
ja: 補題*

en: Lemma.
ja: 補題.

en: Length
ja: 長さ

en: Library directory:
ja: ライブラリディレクトリ:

en: License
ja: ライセンス

en: Ligature Break|k
ja: 合字回避指定(K)|K

en: Line Bottom|B
ja: 最下列(B)|B

en: Line Break|L
ja: 改行(L)|L

en: Line Left|L
ja: 左列(L)|L

en: Line Right|R
ja: 右列(R)|R

en: Line Top|T
ja: 最上列(T)|T

en: Line spacing:|#s
ja: 行間(S):|#S

en: List
ja: 箇条書き（リスト）

en: List / TOC|i
ja: 一覧 / 目次(I)|I

en: List Of Slides
ja: スライド一覧

en: List all authors
ja: 全ての著者をリストアップして表示します

en: List of %1$s
ja: %1$sの一覧

en: List of Algorithms
ja: アルゴリズム一覧

en: List of Figures
ja: 図一覧

en: List of Tables
ja: 表一覧

en: List of replacement suggestions from dictionary.
ja: 辞書内の置換候補一覧。

en: List of supported debug flags:
ja: サポートされているデバッグフラグの一覧:

en: ListOfSlides
ja: スライド一覧

en: Lists & TOC|O
ja: 目次と一覧(O)|O

en: Literate Programming Build Log
ja: 文芸的プログラミングビルドログ

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Load &original
ja: オリジナルを読み込む(&O)

en: Load backup?
ja: バックアップを読み込みますか？

en: Load emergency save?
ja: 緊急保存ファイルを読みこみますか？

en: Load the file
ja: ファイルを読み込む

en: Load the file.
ja: ファイルを読み込む

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
ja: メモリに読み込まれました。ピックスマップを生成しています...

en: Loading...
ja: 読み込み中です...

en: Load|#L
ja: 読込(L)|#L

en: Location
ja: 場所

en: Location:
ja: 場所:

en: Log Viewer
ja: LyX ビューア

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo:
ja: ロゴ：

en: LongTable
ja: 長大表(LongTable)

en: Longtable|#L
ja: 長い表(Longtable)|#L

en: Look & Feel
ja: 外観

en: Look and feel
ja: 外観

en: Ly&XServer pipe:
ja: Ly&X サーバーパイプ:

en: LyX &Note
ja: LyX ノート(&N)

en: LyX Display
ja: LyX表示

en: LyX Document...|X
ja: LyX 文書...|X

en: LyX Documents (*.lyx)
ja: LyX文書 (*.lyx)

en: LyX Insets
ja: LyX 挿入枠

en: LyX Note|#N
ja: LyX ノート(N)|N

en: LyX Note|N
ja: LyXノート(N)|N

en: LyX UI files (*.ui)
ja: LyX UI ファイル (*.ui)

en: LyX VC: Initial description
ja: LyX VC: 初期説明文

en: LyX VC: Log Message
ja: LyX VC: ログメッセージ

en: LyX Version
ja: LyXバージョン

en: LyX View
ja: LyXビュー

en: LyX bind files (*.bind)
ja: LyX バインドファイル (*.bind)

en: LyX does not provide LateX support for file names containing any of these characters:
ja: LyX は，以下の文字を1つでも含むファイル名を LaTeX に対してサポートしていません:

en: LyX function 'layout' needs an argument.
ja: LyX関数「layout」は引数が必要です。

en: LyX internal only
ja: LyX 内部のみ

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995-2001 LyX Team
ja: LyXの著作権は Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995-2001 LyX Team です。

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
ja: LyXは、有用であろうという期待の下で頒布されていますが、いかなる保証も提供していません。これには、販売商品性や特定の目的への適合性への保証などを含みます。
    詳細に関しては、GNU General Public Licenseをご覧ください。
    GNU General Public Licenseのコピーは、このプログラムとともに頒布されているはずです。もしそうでなければ、Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA に連絡してください。

en: LyX keyboard maps (*.kmap)
ja: LyX キーボードマップ (*.kmap)

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
ja: スクロールバーを動かしたとき，通常 LyX はカーソルの場所を更新しません。カーソルを常にスクリーン上に残るようにしたいときには，選択してください。

en: LyX objects that can be assigned a color.
ja: 色を割り当てることの出来るLyXオブジェクト

en: LyX objects:|#L
ja: LyXオブジェクト:|#L

en: LyX server pipes
ja: LyX サーバーパイプ

en: LyX will not be able to produce output.
ja: LyXは出力を生成することができません。

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
ja: LyX はこのパスを作業ディレクトリとして使います。作業ディレクトリは，LyX を終了するときに削除されます。

en: LyX-Code
ja: LyX コード

en: LyX: Add BibTeX Database
ja: LyX: BibTeXデータベースを追加

en: LyX: Add Citation
ja: LyX: 引用を追加

en: LyX: Attempting to save document %1$s
ja: LyX: 文書「%1$s」を保存しようとしています

en: LyX: Couldn't allocate '%1$s' with (r,g,b)=%2$s.
ja: LyX: 「%1$s」に (r,g,b)=%2$s を割り当てられませんでした。

en: LyX: Creating directory %1$s
ja: LyX: ディレクトリ「%1$s」を作成しています

en: LyX: Delimiters
ja: LyX: デリミタ

en: LyX: Enter text
ja: LyX: 入力して下さい

en: LyX: Insert Matrix
ja: LyX: 行列の挿入

en: LyX: Math Fonts
ja: LyX: 数式フォント

en: LyX: Math Roots
ja: LyX: 数式ルート

en: LyX: Math Spacing
ja: LyX: 数式の空白

en: LyX: Math Styles
ja: LyX: 数式スタイル

en: LyX: Unknown X11 color %1$s
         Using black instead, sorry!
ja: LyX: X11色 %1$s は不明な色です。
         代わりに黒を使用します。申し訳ありません。

en: LyX: Unknown X11 color %1$s for %2$s
ja: LyX: %2$s に対する未知のX11色 %1$s です。

en: LyX: X11 color %1$s allocated
ja: LyX: X11色 %1$s が割り当てられました

en: LyX: reconfiguring user directory
ja: LyX: ユーザーディレクトリを再コンフィギュアしています。

en: LyXServer pipe:|#S
ja: LyXサーバーパイプ:|#S

en: Lyxlex grammar parser
ja: Lyxlex 文法解析器

en: Magenta
ja: マゼンタ

en: Magyar
ja: マジャール語

en: Mail
ja: メール

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
ja: 縦横比を維持しつつ最大化する

en: Maintain aspect ratio|#M
ja: 縦横比を保つ(M)|#M

en: Make the search case-sensitive
ja: 大文字と小文字を区別して検索します

en: Marginal Note|M
ja: 傍注(M)|M

en: Margins
ja: 余白

en: Mark &foreign languages
ja: 外国語をマークする(&F)

en: Mark foreign|#M
ja: 外国語を強調(M)|#M

en: Mark off
ja: マーク切

en: Mark on
ja: マーク入

en: Mark removed
ja: マーク削除

en: Mark set
ja: マーク設定

en: Match delimiter types
ja: 同型のデリミタを使う

en: Match whole words onl&y
ja: 単語全体にのみ一致する(&Y)

en: Match word|#M
ja: 単語に一致(M)|#M

en: Math Bold Series
ja: ボールド体数式フォント

en: Math Calligraphic Family
ja: Calligraphic 数式フォント

en: Math Delimiter
ja: 数式デリミタ

en: Math Delimiters
ja: 数式デリミタ

en: Math Fraktur Family
ja: Fraktur 数式フォント

en: Math Matrix
ja: 数式行列

en: Math Normal Font
ja: 通常の数式フォント

en: Math Options
ja: 数学オプション

en: Math Panel
ja: 数式パネル

en: Math Panel|P
ja: 数式パネル(P)|P

en: Math Panel|l
ja: 数式パネル(L)|L

en: Math Roman Family
ja: ローマン体数式フォント

en: Math Sans Serif Family
ja: サンセリフ体数式フォント

en: Math Spacing
ja: 数式の空白

en: Math Styles & Fonts
ja: 数式スタイルとフォント

en: Math editor
ja: 数式エディタ

en: Math editor mode
ja: 数式編集モード

en: Math macro background
ja: 数式マクロの背景

en: Maths Decorations & Accents
ja: 数式装飾とアクセント

en: Maths|#M
ja: 数式(M)|#M

en: Math|M
ja: 数式(M)|M

en: Math|h
ja: 数式(H)|H

en: Max. line length of exported plain text/LaTeX/SGML files
ja: エクスポートする平文/LaTeX/SGMLファイルの最大の行幅

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
ja: 最後に使ったファイルの最大表示数。%1$d までファイルメニューに表示できます。

en: Maximum label width:|#M
ja: ラベルの最大幅(M):|#M

en: Maximum number of words in the initialization string for a new label
ja: 新しいラベルを初期化するときに使う文字列の最大単語数

en: MedSkip
ja: 中スキップ

en: Medium
ja: ミディアム体

en: Medium Skip
ja: 中スキップ

en: Medium skip
ja: 中スキップ

en: Medium space	\:
ja: 中空白	\:

en: Medium|#M
ja: 中(2/9クワタ)(M)|#M

en: Menu Separator|M
ja: メニュー区切り(M)|M

en: Merge Changes
ja: 変更をマージ

en: Merge Changes...|M
ja: 変更をマージする(M)...|M

en: Merge cells
ja: セルを統合

en: Middle
ja: 中央

en: Middle|#M
ja: 中央(M)|#M

en: Middle|#d
ja: 中央(D)|#D

en: Middle|M
ja: 中央(M)|M

en: Minipage
ja: ミニページ

en: Minipage|p
ja: ミニページ(P)|P

en: Misc
ja: その他

en: Misc:|#M
ja: その他(M):|#M

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Missing argument
ja: 引数がありません

en: Missing command string after --execute switch
ja: --executeスイッチの後にコマンド文字列が必要です

en: Missing directory for -sysdir switch
ja: -sysdirスイッチにディレクトリが指定されていません

en: Missing directory for -userdir switch
ja: -usedirスイッチにディレクトリが指定されていません

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
ja: --exportスイッチの後にファイル形式[latex, psなど]が必要です

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
ja: --importスイッチの後にファイル形式[latex, psなど]が必要です

en: Missing filename for --import
ja: --importのファイル名が指定されていません

en: Missing user LyX directory
ja: 個人用 LyX ディレクトリがありません

en: Modify
ja: 修正

en: Modify background color of branch inset
ja: ブランチ挿入枠の背景色を修正する

en: Modify the LyX object's color. Note: you must then "Apply" the change.
ja: LyX オブジェクトの色を変更します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Modify the contents of the current converter. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在の変換プログラムの中身を修正します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Modify the contents of the current copier. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在の複写子の中身を修正します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Modify the contents of the current format. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在のフォーマットの中身を修正します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Modify|#M
ja: 修正(M)|#M

en: Monochrome
ja: 白黒

en: Monochrome|Grayscale|Color|Do not display
ja: 白黒|グレイスケール|カラー|表示しない

en: More
ja: 続き

en: Move the selected citation down
ja: 選択した文献の引用順序を下げる

en: Move the selected citation up
ja: 選択した文献の引用順序を上げる

en: Move the selected entry downwards (in the current list).
ja: 選択したエントリを（現在のリストの）下方へ移動する。

en: Move the selected entry upwards (in the current list).
ja: 選択した文献を（現在のリストの）上方に動かす。

en: Moved to bookmark %1$d
ja: ブックマーク「%1$d」に移動しました

en: Multicolumn|#M
ja: 連結列(M)|#M

en: Multicolumn|M
ja: 連結列(M)|M

en: Multline Environment
ja: Multline 環境

en: My Address
ja: 自分の住所

en: My Logo
ja: 個人ロゴ

en: My Logo:
ja: 個人ロゴ:

en: Name
ja: 名前

en: Name associated with the URL
ja: このURLに関連づけられた名称

en: Name of the default printer
ja: デフォルトプリンタ名

en: Name:
ja: 名前:

en: Name:|#N
ja: 名前(N):|#N

en: NameRowA
ja: 氏名行A

en: NameRowA:
ja: 氏名行A:

en: NameRowB
ja: 氏名行B

en: NameRowB:
ja: 氏名行B:

en: NameRowC
ja: 氏名行C

en: NameRowC:
ja: 氏名行C:

en: NameRowD
ja: 氏名行D

en: NameRowD:
ja: 氏名行D:

en: NameRowE
ja: 氏名行E

en: NameRowE:
ja: 氏名行E:

en: NameRowF
ja: 氏名行F

en: NameRowF:
ja: 氏名行F:

en: NameRowG
ja: 氏名行G

en: NameRowG:
ja: 氏名行G:

en: Narrative
ja: ナレーション

en: Natbib &style:
ja: Natbib スタイル(&S):

en: Natbib citation style to use
ja: 使用するNatbib引用スタイル

en: Natbib is used often for natural sciences and arts
    Jurabib is more common in law and humanities
ja: Natbib は自然科学に良く使われます。
    Jurabib は法律や人文科学で良く用いられます。

en: Native OS API not yet supported.
ja: ネイティブ OS API をまだサポートしていません。

en: Navigate|N
ja: 移動(N)|N

en: Neg Medium|#E
ja: 負の中(E)|#E

en: Neg Thick|#T
ja: 負の太(T)|#T

en: Negative space	\!
ja: 負の空白	\!

en: Negative|#N
ja: 負(N)|#N

en: Never Toggled
ja: 非トグル

en: New Branch:|#N
ja: 新規ブランチ:|#N

en: New Item
ja: 新規アイテム

en: New Note:
ja: 新規ノート:

en: New Overlay:
ja: 新規オーバーレイ

en: New Slide:
ja: 新規スライド

en: New document
ja: 新規文書

en: New documents will be assigned this language.
ja: 新しい文書は、この言語に割り当てられます。

en: New from Template...|T
ja: 新規(テンプレート使用)(T)...|T

en: New from Template...|m
ja: 新規(テンプレート使用)(M)...|M

en: New|N
ja: 新規(N)|N

en: Next Note|N
ja: 次のノート(N)|N

en: Next change|#N
ja: 次の変更(N)|#N

en: Next command
ja: 次のコマンド

en: Next|#N
ja: 次(N)|#N

en: No
ja: いいえ

en: No Documents Open!
ja: 文書が開かれていません！

en: No Indent|#d
ja: インデントしない(D)|#D

en: No LaTeX log file found.
ja: LaTeXログファイルが見つかりません。

en: No Table of contents
ja: 目次がありません

en: No change
ja: 変更しない

en: No color
ja: 色指定なし

en: No conversion of %1$s is needed after all
ja: %1$s は，変換する必要がまったくありません

en: No debugging message
ja: デバッグ用メッセージはありません

en: No file found!
ja: ファイルが見つかりません！

en: No file input.
ja: インプットファイルがありません。

en: No font change defined. Use Character under the Layout menu to define font change.
ja: フォントの変更が指定されていません。フォントの変更を指定するためには、「割付」メニュー内の「文字」を使用してください。

en: No frame drawn
ja: フレームが描かれていません

en: No further redo information
ja: これ以上やり直すことはできません

en: No further undo information
ja: これ以上元に戻すことはできません

en: No headings numbered
ja: ヘディングには付番されません

en: No hline to delete
ja: 削除する vline はありません

en: No image
ja: 図表がありません

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a convertor in the preferences.
ja: フォーマットファイル %1$s から %2$s に変換するための情報がありません。
    設定で変換プログラムを指定してください。

en: No information for editing %1$s
ja: %1$s を編集するための情報がありません

en: No information for exporting the format %1$s.
ja: %1$s というフォーマットをエクスポートするのに必要な情報がありません

en: No information for importing the format %1$s.
ja: フォーマット %1$s をインポートするのに必要な情報がありません

en: No information for viewing %1$s
ja: %1$sの閲覧方法が指定されていません

en: No labels found.
ja: ラベルが見つかりません。

en: No literate programming build log file found.
ja: 文芸的プログラミングビルドログが見つかりません。

en: No lyx2lyx error log file found.
ja: lyx2lyxエラーログファイルが見つかりません。

en: No math
ja: 数式を除く

en: No more insets
ja: 挿入枠はもうありません

en: No number
ja: 番号なし

en: No synonyms found
ja: 同義語が見つかりません

en: No user LyX directory. Exiting.
ja: 個人用 LyX ディレクトリがありません。終了します。

en: No version control log file found.
ja: バージョン管理ログファイルが見つかりません。

en: No vertical grid lines in '%1$s'
ja: 「%1$s」には縦境界線がありません

en: No vline to delete
ja: 削除する vline はありません

en: No year
ja: 年がありません

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: ふつう

en: Normal Font:|#N
ja: 通常フォント(N):|#N

en: Normal text mode	\textrm
ja: 通常のテキストモード	\textrm

en: Normal text style	\textstyle
ja: 通常のテキストスタイル	\textstyle

en: Normal:
ja: ふつう:

en: Norsk
ja: ノルウェー語

en: Not shown.
ja: 未表示

en: Notation
ja: 記法

en: Notation #:
ja: 記法 #:

en: Notation @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 記法 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Notation \arabic{notation}.
ja: 記法 \arabic{notation}.

en: Notation*
ja: 記法*

en: Notation.
ja: 記法.

en: Note
ja: 注

en: Note #.
ja: ノート #.

en: Note #:
ja: 注 #:

en: Note @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 注 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Note Settings
ja: ノートの設定

en: Note Settings...|N
ja: ノートの設定(N)...|N

en: Note \arabic{note}.
ja: ノート \arabic{note}.

en: Note \arabic{theorem}
ja: ノート \arabic{theorem}

en: Note to Editor:
ja: 編集者へのノート

en: Note.
ja: 注.

en: Note. ---
ja: 注 ---

en: NoteToEditor
ja: 編集者へのノート

en: Note|N
ja: 覚え書き(N)|N

en: Nothing to do
ja: 何もしません

en: Nothing to index!
ja: 索引にするものがありません！

en: Noun %1$s,
ja: 名詞 %1$s,

en: Noun Style|N
ja: Noun スタイル|N

en: Number
ja: 番号あり

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of columns in the tabular.
ja: 表の列数

en: Number of copies
ja: 部数

en: Number of copies to be printed.
ja: 印刷する部数。

en: Number of rows
ja: 行数

en: Number of rows in the tabular.
ja: 表の行数

en: Number:|#N
ja: 番号(N):|#N

en: Numbered
ja: 連番を振る

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: Numbering & TOC
ja: 連番と目次

en: Numerical
ja: 連番

en: Nynorsk
ja: ノルウェー語（ニーノシュク）

en: O&pen
ja: 展開(&P)

en: O&ption:
ja: オプション(&P):

en: O&uter:
ja: 外側(&U)

en: Objectname
ja: オブジェクト名

en: Odd numbered pages|#O
ja: 奇数ページ(O)|#O

en: Odd pages:
ja: 奇数ページ:

en: Off
ja: 無効

en: Offprint
ja: 抜き刷り

en: Offprint Requests to:
ja: 抜刷送付先:

en: Offprints
ja: 抜き刷り

en: Offprints:
ja: 抜き刷り:

en: Offsets
ja: オフセット

en: Off|No math|On
ja: 切|数式切|入

en: On
ja: 有効

en: One word checked.
ja: 一つの単語がチェックされました。

en: One word in document.
ja: 文書に含まれる単語数は 1 語です。

en: One word in selection.
ja: 選択部に含まれる単語数は 1 語です。

en: OneHalf
ja: 半行

en: One|#e
ja: 1(E)|#E

en: One|#n
ja: 1(N)|#N

en: Only Parts appear in TOC
ja: 部だけが目次に載ります

en: Only one column
ja: 一列だけです

en: Only one row
ja: 一行だけです

en: Only parts numbered
ja: 部だけが付番されます

en: Open document
ja: 文書を開く

en: Open recent|t
ja: 最近のファイルを開く(T)|T

en: Open this panel as a separate window
ja: このパネルを別ウィンドウに表示

en: Open...|O
ja: 開く(O)|O

en: Opened Box Inset
ja: 展開された縁付き挿入枠

en: Opened Branch Inset
ja: 展開されたブランチ挿入枠

en: Opened Caption Inset
ja: 展開されたキャプション挿入枠

en: Opened CharStyle Inset
ja: 展開された文字スタイル挿入枠

en: Opened ERT Inset
ja: 展開されたERT挿入枠です

en: Opened Environment Inset:
ja: 展開された環境挿入枠:

en: Opened Float Inset
ja: 展開されたフロート挿入枠です

en: Opened Footnote Inset
ja: 展開された脚注挿入枠です

en: Opened Marginal Note Inset
ja: 展開された傍注挿入枠

en: Opened Note Inset
ja: ノート挿入枠を展開しました

en: Opened Optional Argument Inset
ja: 追加引数挿入枠を展開しました

en: Opened Text Inset
ja: 展開されたテキスト挿入枠

en: Opened Theorem Inset
ja: 展開された定理挿入枠

en: Opened Wrap Inset
ja: ラップ挿入枠を展開しました

en: Opened inset
ja: 展開された挿入枠です

en: Opened table
ja: 展開された表

en: Opening child document
ja: 子文書を開いています:

en: Opening document %1$s...
ja: 文書%1$sを開いています...

en: Opening help file %1$s...
ja: ヘルプファイルを開いています: %1$s...

en: Open|#O
ja: 開く(O)|#O

en: Operators
ja: 演算子

en: Option to pass to the print program to print on a specific printer.
ja: 特定のプリンタに印刷するときに，印刷プログラムに渡すオプション。

en: Option to pass to the print program to print to a file.
ja: ファイルに印刷を書き出すときに，印刷プログラムに渡すオプション。

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
ja: 印刷用紙のサイズを指定するオプション。

en: Option:|#p
ja: オプション(P):|#P

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
ja: いくつかの DVI ビューア向けの追加的用紙サイズフラグ (-paper)

en: Optional text which appears after the citation, e.g. "pp. 12"
ja: 引用の後に表示されるオプションのテキスト。例：「pp.12」

en: Optional text which appears before the citation, e.g. "see <Citation>"
ja: 引用の前に表示されるオプションのテキスト。例：「<引用>」

en: Options
ja: オプション

en: Or&igin:
ja: 原点(&I):

en: Ordinary Quote|O
ja: 通常の引用(O)|O

en: Ordinary Quote|Q
ja: 通常の引用(Q)|Q

en: Orientation
ja: 向き

en: Origin:|#O
ja: 原点(O):|#O

en: Other (
ja: その他 (

en: Other font settings
ja: その他のフォント設定

en: Other root	\root
ja: その他のルート	\root

en: Outer
ja: 外側

en: Outer:|#u
ja: 外側(U):|#U

en: Outer|#O
ja: 外側(O)|#O

en: Output
ja: 出力

en: Output &line length:
ja: 出力の行幅(&L):

en: Output as a hyperlink ?
ja: 出力はハイパーリンクの形にする？

en: Output is empty
ja: 出力が空です

en: Outputs
ja: 出力

en: Outside Code Interaction
ja: 外部プログラムとの通信

en: Oval box, thick
ja: 楕円形の箱（太）

en: Oval box, thin
ja: 楕円形の箱（細）

en: Ovalbox
ja: 楕円

en: Over-write &all
ja: 全て上書き(&A)

en: Over-write document?
ja: 文書を上書きしますか？

en: Over-write file?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Override the language used for the spellchecker
ja: スペルチェッカーで用いる言語を上書きする

en: P&rinter:
ja: プリンタ(&R)

en: PACS number:
ja: PACS 番号:

en: PATH prefix:|#T
ja: PATHプレフィックス:|#T

en: PROOF.
ja: 証明.

en: PS Driver:|#S
ja: PSドライバ:|#S

en: Pa&ge range:
ja: ページ範囲(&G):

en: Package:|#P
ja: パッケージ(P):|#P

en: Page &break on current row
ja: 現在の列で改ページ(&B)

en: Page &style:
ja: ページスタイル(&S):

en: Page Break
ja: 改ページ

en: Page Layout
ja: ページレイアウト

en: Page Margins
ja: ページ余白

en: Page Number
ja: 頁数

en: Page break on the current row|#B
ja: 現在の行でページ区切り(B)|#B

en: Page number to print from
ja: 印刷を開始するページ

en: Page number to print to
ja: 印刷を終了するページ

en: Page of floats|#P
ja: フロートのページ(P)|#P

en: Page range:
ja: ページの範囲:

en: Page style:|#P
ja: ページスタイル(P):|#P

en: Page:
ja: 頁：

en: Pages
ja: ページ

en: Paper
ja: 用紙

en: Paper Size
ja: 用紙サイズ

en: Paper si&ze:
ja: 用紙サイズ(&Z):

en: Paper size:
ja: 用紙サイズ:

en: Paper t&ype:
ja: 用紙タイプ(&Y):

en: Paper type:
ja: 用紙種類:

en: Paragraph
ja: 段落

en: Paragraph Settings
ja: 段落の設定

en: Paragraph Settings...|P
ja: 段落設定(P)...|P

en: Paragraph layout set
ja: 段落を割り付けました。

en: Paragraph settings
ja: 段落の設定

en: Paragraph*
ja: 段落*

en: Paragraph...|P
ja: 段落(P)...|P

en: Paragraphs and above appear in TOC
ja: 段落以上が目次に載ります

en: Paragraphs and above numbered
ja: 段落以上が付番されます

en: Parse
ja: 解析

en: Part
ja: 部

en: Part \Roman{part}
ja: 部 \Roman{part}

en: Part*
ja: 部*

en: Pass a filename like "file.eps.gz" to the LaTeX output. Useful when LaTeX should unzip the file. Needs an additional file like "file.eps.bb" which holds the values for the bounding box.
ja: 「file.eps.gz」のようなファイル名を LaTeX 出力に渡します。LaTeX にファイルを解凍させるときに便利です。バウンディングボックスの値を収めた「file.eps.bb」のようなファイルが追加で必要です。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste External Selection
ja: 外部の選択を貼り付け

en: Paste External Selection|x
ja: 外部の選択を貼り付け(X)|X

en: Paste Recent
ja: 最近のものを貼り付け

en: Paste|a
ja: 貼り付け(A)|A

en: Paths
ja: パス

en: Pattern:|#P
ja: パターン(P):|#P

en: Percentage to scale by in LyX
ja: LyX内での表示拡大率

en: Personal &dictionary:
ja: 個人用辞書(&D):

en: Personal dictionary:|#d
ja: 個人用辞書(D):|#D

en: Phone
ja: 電話

en: Phone:
ja: 電話:

en: Place Figure here:
ja: 図をここに置く:

en: Place Table here:
ja: 表をここに置く:

en: PlaceFigure
ja: 図挿入

en: PlaceTable
ja: 表挿入

en: Placement
ja: 配置

en: Plain Text as Lines
ja: 平文を行として

en: Plain Text as Lines...|L
ja: 平文を行として(L)...|L

en: Plain Text as Paragraphs
ja: 平文を段落として

en: Plain Text as Paragraphs...|P
ja: 平文を段落として(P)...|P

en: Plain text
ja: 平文

en: Plain text line length:|#A
ja: 平文の行の長さ:|#A

en: Plain text roff:|#r
ja: 平文 roff:|#r

en: Please install correctly to estimate the great
ja: 正しくインストールして、如何にたくさんの労力を他の人々が

en: Poemtitle
ja: 詩題

en: Poemtitle*
ja: 詩題*

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Popup Encoding:|#P
ja: ポップアップエンコーディング(P):|#P

en: Popup Fonts & Encoding
ja: ポップアップフォントとエンコーディング

en: Portrait Slide
ja: 縦向きスライド

en: PortraitSlide
ja: 縦向きスライド

en: Portrait|#r
ja: 縦向き(R)|#R

en: Portugese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語(ブラジル)

en: Post Scriptum:
ja: 追伸：

en: PostScript files (*.ps)
ja: PostScriptファイル (*.ps)

en: Postscript &driver:
ja: PostScript ドライバ(&D):

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Preferences...|P
ja: 設定(P)...|P

en: Preprint
ja: 前刷り

en: PrettyRef
ja: 装飾参照

en: PrettyRef:
ja: 装飾参照：

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview failed
ja: プレビューに失敗しました

en: Preview loading
ja: プレビューを読み込んでいます

en: Preview ready
ja: プレビューの準備ができました

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
ja: 数式のプレビューにおいて、数式番号が、番号ではなくて"(#)"ラベルで表示されるようにします。

en: Preview|#P
ja: プレビュー(P)|#P

en: Previous command
ja: 前のコマンド

en: Previous|#P
ja: 前(P)|#P

en: Print &even-numbered pages
ja: 偶数頁を印刷(&E)

en: Print &odd-numbered pages
ja: 奇数頁を印刷(&O)

en: Print Destination
ja: 印刷先

en: Print Document
ja: 文書を印刷

en: Print all pages
ja: 全ページを印刷

en: Print as grey text
ja: 白黒で印刷

en: Print document
ja: 文書を印刷

en: Print document failed
ja: 文書の印刷に失敗しました

en: Print in reverse order
ja: 逆順で印刷する

en: Print the even numbered pages.
ja: 偶数頁を印刷する。

en: Print the odd numbered pages.
ja: 奇数頁を印刷する。

en: Print to file
ja: ファイルに書き出す

en: Print...|P
ja: 印刷(P)...|P

en: Printer
ja: プリンタ

en: Printer &name:
ja: プリンタ名(&N):

en: Printer Command and Flags
ja: 印刷コマンドとフラグ

en: Printer co&mmand:
ja: 印刷コマンド(&M):

en: Printer:|#P
ja: プリンタ(P):|#P

en: Problem
ja: 問題

en: Problem #.
ja: 問題 #.

en: Problem #:
ja: 問題 #:

en: Problem @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 問題 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Problem \arabic{problem}.
ja: 問題 \arabic{problem}.

en: Problem \arabic{theorem}
ja: 問題 \arabic{theorem}

en: Problem*
ja: 問題*

en: Problem.
ja: 問題.

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
ja: 変換されたファイルをこのコマンドで処理する($$FName＝ファイル名)

en: Program initialisation
ja: プログラム初期化

en: Proof
ja: 証明

en: Proof.
ja: 証明.

en: Proof:
ja: 証明:

en: Property
ja: 性質

en: Property #.
ja: 性質 #.

en: Proportion of document checked
ja: チェックした文書の割合

en: Proportion of document checked.
ja: チェックした文書の割合

en: Proposition
ja: 命題

en: Proposition #.
ja: 命題 #.

en: Proposition #:
ja: 命題 #:

en: Proposition @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 命題 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Proposition \arabic{proposition}.
ja: 命題 \arabic{proposition}.

en: Proposition \arabic{theorem}
ja: 命題 \arabic{theorem}

en: Proposition*
ja: 命題*

en: Proposition.
ja: 命題.

en: Protect:|#P
ja: 保護(P):|#P

en: Protected Space|r
ja: 保護された空白(R)|R

en: Publishers
ja: 出版者

en: Put float on a separate page of floats.
ja: フロートをフロートだけの別ページに置きます。

en: Quadratin space	\quad
ja: 4分の1空白	\quad

en: Quadratin|#Q
ja: クワタ(Q)|#Q

en: Question
ja: 問

en: Question #.
ja: 問 #.

en: Quit LyX
ja: LyX を終了する

en: Quote Style:|#Q
ja: 引用スタイル

en: Re&verse order
ja: 印刷順序を逆転(&V)

en: Re&verse:
ja: 元に戻す(&V)

en: Read the image coordinates new from file. For (e)ps-file the bounding box is read, otherwise the imagesize in pixels. Default unit is "bp", the PostScript's b(ig) p(oint).
ja: 画像の座標を新規にファイルから読みます。(e)ps ファイルの場合，バウンディングボックスが読み込まれ，それ以外では画像サイズがピクセルで読み込まれます。デフォルトの単位は「bp」（PostScript の b(ig) p(oint)）です。

en: Ready to display
ja: 表示できます

en: Real name:|#R
ja: 本当の名前(R):|#R

en: Rebuild the file lists
ja: ファイル一覧を再構築する

en: Received
ja: 受理日

en: Received:
ja: 受理日:

en: Reconfigure|R
ja: 再コンフィギュア(R)|R

en: Rectangular box
ja: 長方形の箱

en: Red
ja: 赤

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo|R
ja: やり直す(R)|R

en: Redo|d
ja: やり直す(D)|D

en: Ref+Text:
ja: 参照＋本文：

en: Ref:
ja: 参照：

en: Reference
ja: 参照

en: Reference:
ja: 参照:

en: References
ja: 参考文献

en: References. ---
ja: 引用 ---

en: References:
ja: 引用:

en: Register...|R
ja: 登録(R)...

en: Regular Expression|#x
ja: 正規表現(X)|#X

en: Reject All Changes|R
ja: 全ての変更をリセットする(R)|R

en: Reject change|#R
ja: 変更をリセット(R)|#R

en: Reject this change
ja: この変更をリセットする

en: Relations
ja: 関係子

en: Reloading configuration...
ja: コンフィギュレーションを読み込み直しています...

en: Remark
ja: 注釈

en: Remark #.
ja: 注釈 #.

en: Remark #:
ja: 注釈 #:

en: Remark @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 注釈 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Remark \arabic{remark}.
ja: 注釈 \arabic{remark}.

en: Remark \arabic{theorem}
ja: 注釈 \arabic{theorem}

en: Remark*
ja: 注釈*

en: Remark.
ja: 注釈.

en: Remarks
ja: 注釈

en: Remarks #.
ja: 注釈 #.

en: Remove the current converter from the list of available converters. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 利用可能な変換プログラム一覧から，現在の変換プログラムを削除する。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Remove the current copier from the list of available copiers. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在のコピースクリプトを利用可能なコピースクリプトの一覧から削除します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Remove the current format from the list of available formats. Note: you must then "Apply" the change.
ja: 現在のフォーマットを利用可能なフォーマットの一覧から削除します。注意：その後，変更を「適用」しなくてはなりません。

en: Remove the selected branch
ja: 選択したブランチを削除

en: Remove the selected branch from the document.
ja: 選択したブランチをこの文書から削除します。

en: Remove the selected database
ja: 選択したデータベースを削除

en: Remove|#e
ja: 削除(E)|#E

en: Rename and save?
ja: リネームして保存しますか？

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
ja: この行を，全てのページ（最初のページをのぞく）にフッタとして現れるようにする

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
ja: この行を，全てのページ（最初のページをのぞく）にヘッダとして現れるようにする

en: Replace &All
ja: 全て置換(&A)

en: Replace &with:
ja: 置換文字列(&W):

en: Replace all by replacement string.
ja: 全てを置換文字列で置き換える。

en: Replace all|#a
ja: 全て置換(A)|#A

en: Replace search result by replacement string.
ja: 検索結果を置換文字列で置き換える。

en: Replace the entry with the selection
ja: 見出しを選択語で置換

en: Replace unknown word.
ja: 未定義語を置換します。

en: Replace with selected word
ja: 選択した単語で置き換える

en: Replace with:|#w
ja: 置換文字列(W):|#W

en: Replace word with current choice
ja: 単語を現在の選択で置換する

en: Replacement:
ja: 置換:

en: Replace|#R
ja: 置換(R)|#R

en: Replace|^R
ja: 置換(R)|^R

en: Rescale bitmap fonts|#b
ja: ビットマップフォントを拡大する(B)|#B

en: Rescan|#R
ja: 再スキャン(R)|#R

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to the default settings for the document class
ja: 文書クラスのデフォルト設定にリセットする

en: Resize this to the correct table dimensions
ja: 正しい表の寸法になるようにこのサイズを変更する

en: Restore|#R
ja: 復元(R)|#R

en: Retrieve from version control?
ja: バージョン管理から復元しますか？

en: ReturnAddress
ja: 返信先

en: ReturnAddress:
ja: 返信先:

en: Reverse order|#R
ja: 逆順(R)|#R

en: Reverse the order of the printed pages.
ja: 印刷したページの順序を逆にする。

en: Reverse:
ja: 反転:

en: Revert to Last Version|L
ja: 最後のバージョンに戻す(L)|L

en: Revert to saved document?
ja: 保存されている文書に復帰しますか？

en: Revert to stored version of document?
ja: 文書を保管されている版に戻しますか？

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the saved version?
ja: 文書 %1$s を保管されている文書に戻すと，現在の全ての変更点は失われてしまいます。
    
    保存されている版に戻しますか？

en: Revert|R
ja: 元に戻す(R)|R

en: Right
ja: 右揃え

en: Right &top:
ja: 右上(&T)

en: Right Address
ja: 右寄せの住所

en: Right Footer
ja: 右フッタ

en: Right Footer:
ja: 右フッタ:

en: Right Header
ja: 右ヘッダ

en: Right Header:
ja: 右ヘッダ:

en: Right Line|R
ja: 右の境界線(R)|R

en: Right delimiter
ja: 右デリミタ

en: Right header:
ja: 右ヘッダ:

en: Right top:|#R
ja: 右上(R):|#R

en: Right top:|#t
ja: 右上(T):|#T

en: RightHeader
ja: 右ヘッダ

en: Right|#R
ja: 右(R)|#R

en: Right|#i
ja: 右(I)|#I

en: Right|#r
ja: 右(R)|#R

en: Right|R
ja: 右(R)|R

en: Roman
ja: ローマン体

en: Roman	\mathrm
ja: ローマン体	\mathrm

en: Roman:|#R
ja: ローマン体(R):|#R

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate &cell 90 degrees
ja: セルを90度回転させる(&C)

en: Rotate 90 deg|#9
ja: 90度回転させる|#9

en: Rotate cell
ja: セルを回転

en: Rotate sideways|#o
ja: 横に回転(O)|#O

en: Rotate table
ja: 表を回転

en: Rotate the float sideways by 90 degs.
ja: フロートを横向きに90度回転させる。

en: Rotate the table by 90 degrees
ja: 表を90度回転させる

en: Rotate this cell by 90 degrees
ja: このセルを90度回転させる

en: Rotation
ja: 回転

en: RowPainter profiling
ja: RowPainter が輪郭を描いています

en: Rows & Columns|C
ja: 行と列(C)|C

en: Rows:
ja: 行：

en: RtL support|#R
ja: RtLサポート|#R

en: Run TeXhash|#T
ja: TeXhashを実行する|#T

en: Run this command on the buffer exported to the chosen format. $$FName will be replaced by the name of this file.
ja: 選択した書式でエクスポートされたバッファにこのコマンドを実行します。$$FName は，このファイルの名前で置き換えられます。

en: Running BibTeX.
ja: BibTeX を実行しています

en: Running LaTeX...
ja: LaTeXを実行中です...

en: Running MakeIndex.
ja: MakeIndex を実行しています

en: Running chktex...
ja: chktex を実行しています...

en: Running configure...
ja: コンフィギュアを実行しています,,,

en: Runs the script "TexFiles.sh" to rebuild the file lists.
ja: ファイル一覧を再構築するのにスクリプト「TexFiles.sh」を実行します。

en: Runs the script "texhash" which builds a new LaTeX tree. Needed if you install a new TeX class or style. You need write permissions for the TeX-dirs, often /var/lib/texmf and others.
ja: 新規 LaTeX ツリーを構築するスクリプト「texhash」を実行します。新しい TeX クラスやスタイルをインストールしたときに必要です。TeX ディレクトリと，往々にして /var/lib/texmf その他のディレクトリの書き込み権限が必要です。

en: Russian
ja: ロシア語

en: S&econd:
ja: 第2(&E):

en: S&ectioned bibliography
ja: 節ごとの参考文献(&E)

en: S&hape:
ja: 字型(&H):

en: S&hortcut:
ja: ショートカット(&H):

en: SCENE
ja: 場面

en: SCENE \arabic{scene}
ja: 場面 \arabic{scene}

en: SCENE*
ja: 場面

en: Sa&ns Serif:
ja: サンセリフ体(&N):

en: Sans Serif
ja: サンセリフ体

en: Sans Serif:|#S
ja: サンセリフ体(S):|#S

en: Sans serif	\mathsf
ja: サンセリフ体	\mathsf

en: Save
ja: 保存

en: Save As...|A
ja: 名前を付けて保存(A),,,|A

en: Save Bookmark 1|S
ja: ブックマーク1を保存(S)|S

en: Save Bookmark 2
ja: ブックマーク2を保存

en: Save Bookmark 3
ja: ブックマーク3を保存

en: Save Bookmark 4
ja: ブックマーク4を保存

en: Save Bookmark 5
ja: ブックマーク5を保存

en: Save as Document Defaults
ja: 文書のデフォルトとして保存

en: Save as Document Defaults|#v
ja: 文書のデフォルトとして保存(V)|#V

en: Save changed document?
ja: 変更した文書を保存しますか？

en: Save document
ja: 文書を保存

en: Save settings as LyX's default document settings
ja: 設定をLyXのデフォルト文書設定として保存する

en: Saved bookmark %1$d
ja: ブックマーク「%1$d」が保存されました

en: Save|S
ja: 保存(S)|S

en: Saving document %1$s...
ja: 文書を保存中です: %1$s...

en: Sca&le:
ja: スケール(&L):

en: Scale
ja: スケール

en: Scale & Resolution
ja: スケールと解像度

en: Scale the image to inserted percentage value.
ja: 画像を，入力されたパーセンテージまで拡大縮小する。

en: Scale the preview size to suit.
ja: プレビューの大きさを適合するように合わせます。

en: Scale%
ja: 縮尺％

en: Scale%%%%|%1$s
ja: スケール%%%%|%1$s

en: Scale:
ja: スケール:

en: Scale:|#S
ja: スケール(S):|#S

en: Scale:|#l
ja: スケール(L):|#L

en: Scaling etc...
ja: スケーリング等...

en: Scene
ja: 場面

en: Scottish
ja: スコットランド語

en: Screen &DPI:
ja: 画面 &DPI:

en: Screen DPI:|#D
ja: 画面DPI:|#D

en: Screen Fonts
ja: 画面フォント

en: Screen display
ja: 画面表示

en: Screen fonts
ja: スクリーンフォント

en: Script (small) style	\scriptstyle
ja: スクリプト(小)スタイル	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
ja: スクリプト(微小)スタイル	\scriptscriptstyle

en: Search
ja: 検索

en: Search &backwards
ja: 後ろ向き検索(&B)

en: Search backwards.
ja: 逆向きに検索します。

en: Search backwards|#S
ja: 後向きに検索(S)|#S

en: Search error
ja: 検索エラー

en: Search only matching words.
ja: 一致する単語のみを検索する。

en: Search string is empty
ja: 検索文字が空です

en: Search your database (all fields will be searched).
ja: データベースを検索する（全てのフィールドが検索されます)。

en: Section
ja: 節

en: Section number depth:
ja: 節番号の深度:

en: Section*
ja: 節*

en: Sectioned bibliography|#e
ja: 節ごとの文献一覧(E)|#E

en: Sections and above appear in TOC
ja: 節以上が目次に載ります

en: Sections and above numbered
ja: 節以上が付番されます

en: Select %1$s file to import
ja: インポートするファイルとして %1$s を選択します

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Select LyX document to insert
ja: 挿入する LyX 文書を選択して下さい

en: Select a BibTeX database to add
ja: 追加する BibTeX データベースを選んで下さい

en: Select a BibTeX style
ja: BibTeX スタイルを選んで下さい

en: Select a backups directory
ja: バックアップ用ディレクトリを選択して下さい

en: Select a document directory
ja: 文書ディレクトリを選択して下さい

en: Select a document for labels.
ja: ラベル用の文書を選んでください。

en: Select a document templates directory
ja: 文書テンプレートのディレクトリを選択して下さい

en: Select a file
ja: ファイルを選んでください

en: Select a function or operator to insert
ja: 挿入する函数ないし演算子を選んで下さい

en: Select a page of symbols
ja: 記号ページを選んで下さい

en: Select a related word
ja: 関連語を選択してください

en: Select a temporary directory
ja: 一時作業用ディレクトリを選択して下さい

en: Select an image file
ja: 図表ファイルを選んでください

en: Select display mode for this image.
ja: この画像の表示モードを選択してください。

en: Select document to include
ja: インクルードする文書を選択してください

en: Select document to open
ja: 開く文書を選んでください

en: Select external file
ja: 外部ファイルを選択する

en: Select file to insert
ja: 挿入するファイルを選択して下さい

en: Select for LyX to pass the name of the destination printer to your print command.
ja: LyXが印刷コマンドに，印刷先プリンタ名を渡すようにしたいときに選択してください。

en: Select for file output.
ja: ファイル出力を選んでください。

en: Select for printer output.
ja: プリンタ出力を選んでください。

en: Select for printing a specific page range.
ja: 特定の頁範囲を印刷するときに選んでください。

en: Select for printing all pages.
ja: 全ページを印刷するときに選んでください。

en: Select for tables that span multiple pages
ja: 複数のページに亙る表の時に選択して下さい

en: Select format style of the cross-reference.
ja: 内部参照のフォーマットスタイルを選んでください。

en: Select graphics file
ja: 画像ファイルを選択

en: Select how LyX will display any graphics.
ja: LyX が画像をどのように表示するかを選びます。

en: Select if LyX should output Cygwin-style paths rather than Windows-style paths. Useful if you're using the Cygwin teTeX rather than a native Windows MikTeX. Note, however, that you'll need to write shell script wrappers for all your converters.
ja: Windows流のパス指定ではなくCygwin流のパス指定で，LyXに出力させるときに選択する。WindowsネイティブのMikTeXではなく，CygwinのteTeXを使うときに便利です。ただし，全ての変換プログラム用にシェルスクリプトラッパーを自分で書く必要があることに注意してください。

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
ja: 文書の最初に言語切替コマンドが必要なときに選んでください。

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
ja: 文書の最後に言語切替コマンドが必要なときに選んでください。

en: Select if the bibliography should appear in the Table of Contents
ja: 文献一覧が目次に出るようにする時に選択して下さい

en: Select template file
ja: テンプレートファイルを選んでください

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
ja: 参考文献を節ごとに分けたいときに選ぶ

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
ja: 最後のファイルがまだ存在するかどうかをチェックするときには選んでください。

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
ja: 文書が用いている言語ではない単語を，ハイライトするのを制御するときに選んでください。

en: Select to enable support of right-to-left languages (e.g. Hebrew, Arabic).
ja: 右から左へ書く言語（ヘブライ語，アラビア語など）をサポートするときに選択してください。

en: Select unit for height.
ja: 高さの単位を入力してください。

en: Select unit for the bounding box values.
ja: バウンディングボックスの値に使う単位を選んでください。

en: Select unit for width; Scale% for scaling whole image.
ja: 幅の単位を選択してください。画像全体を縮小拡大するにはスケール％を選んでください。

en: Select your branch
ja: ブランチを選択してください

en: Selected BibTeX databases
ja: 選択したBibTeXデータベース

en: Selected classes or styles
ja: 表示するクラスまたはスタイル

en: Selection as Lines|L
ja: 選択部を行として(L)|L

en: Selection as Paragraphs|P
ja: 選択部を段落として(P)|P

en: Selection:|#S
ja: 選択(S):|#S

en: Send Document to Command
ja: 文書をコマンドに送る

en: Send To Address
ja: 送り先住所

en: Send document to command
ja: 文書をコマンドに送る

en: Send output to a file
ja: 出力をファイルに送る

en: Send output to the given printer
ja: 出力を指定されたプリンタに送る

en: Send output to the printer
ja: 出力をプリンタに送る

en: Sender Address:
ja: 送り主住所：

en: Sender E-Mail:
ja: 送り主電子メール：

en: Sender Fax:
ja: 送り主ファックス：

en: Sender Name:
ja: 送り主名：

en: Sender Phone:
ja: 送り主電話番号：

en: Sender URL:
ja: 送り主URL：

en: SenderAddress
ja: 送り主住所

en: Senseless with this layout!
ja: このレイアウトでは意味を持ちません！

en: Senseless!
ja: 意味を成しません！

en: Separate Paragraphs With
ja: 段落間の分け方

en: Separation
ja: 分離

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serbo-Croatian
ja: セルビア-クロアチア語

en: Series:|#S
ja: 太さ(S):|#S

en: Set Borders
ja: 境界線の設定

en: Set Borders|#S
ja: 境界線を設定(S)|#S

en: Set a page break on the current row
ja: 現在の行で改ページを設定する

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
ja: 現在の（選択された）セルの全ての境界線を描く

en: Set all lines
ja: 全ての境界線を描画

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
ja: この（選択した）セルの境界線をセット

en: Set bottom line
ja: 下境界線を描画

en: Set class options to default on class change
ja: クラスが変更された時にクラスオプションをデフォルトにする

en: Set display mode
ja: 表示モードを設定

en: Set left line
ja: 左境界線を描画

en: Set limits style
ja: 極限スタイルを設定

en: Set math font
ja: 数式フォントを設定

en: Set multi-column
ja: 連結列にする

en: Set right line
ja: 右境界線を描画

en: Set the image height to the inserted value.
ja: 画像の高さを入力した値にする。

en: Set the image width to the inserted value.
ja: 画像の幅を入力した値にする。

en: Set top line
ja: 上境界線を描画

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
ja: Set-color "%1$s"は失敗しました。───色が未定義か、再定義されていない可能性があります。

en: Setting debug level to %1$s
ja: デバッグレベルを %1$s に設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Settings...|S
ja: 設定(S)...|S

en: Shadow box
ja: 影付きの箱

en: Shadowbox
ja: 影付き

en: Shape:|#H
ja: 装飾(H):|#H

en: Short Title
ja: 短い表題

en: Short title:
ja: 短い表題:

en: ShortTitle
ja: 短い表題

en: Shortcut:|#S
ja: ショートカット(S):|#S

en: Show &path
ja: パスを表示(&P)

en: Show Changes in Output|S
ja: 出力に変更を表示する(S)|S

en: Show ERT button only
ja: ERTボタンのみを表示

en: Show ERT contents
ja: ERTの内容を表示

en: Show ERT inline
ja: ERTを行内表示する

en: Show File
ja: ファイルを表示

en: Show History|H
ja: ヒストリを表示(H)|H

en: Show LaTeX preview
ja: LaTeXプレビューを表示

en: Show LaTeX preview.
ja: LaTeX プレビューを表示

en: Show Path|#P
ja: パスを表示(P)|#P

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
ja: 選択したフィルの中身を表示する。ファイルのパスが表示されている時のみ有効である。

en: Show delimiter and bracket dialog
ja: デリミタ及び括弧のダイアログを表示

en: Show full path or only file name.
ja: 完全パスを表示するか，ファイル名のみを表示する。

en: Show image only as a rectangle of the original size.
ja: 画像を同じ大きさの長方形としてのみ表示します。

en: Show in LyX|#S
ja: LyX内に表示|#S

en: Show math panel
ja: 数式パネルを表示

en: Shows a typeset preview of things such as math
ja: 数式などの組版プレビューを表示します

en: Shows the installed classses and styles for LaTeX/BibTeX; available only if the corresponding LyX layout file exists.
ja: インストールされている LaTeX 及び BibTeX のクラスやスタイルを，対応する LyX レイアウトファイルが存在するときにのみ表示します。

en: Si&ze:
ja: 大きさ(&Z):

en: Sides
ja: 綴じ方

en: Signature
ja: 署名

en: Single
ja: なし

en: Single Quote|Q
ja: シングルクォート(Q)|Q

en: Single Quote|S
ja: シングルクウォート(S)|S

en: Size
ja: 大きさ

en: Size:
ja: 大きさ:

en: Size:|#S
ja: 大きさ(S)|#S

en: Size:|#z
ja: 大きさ(Z):|#Z

en: Skip|#K
ja: スキップ(K)|#K

en: Slanted
ja: 斜体

en: Slide
ja: スライド

en: Slide*
ja: スライド*

en: SlideContents
ja: スライド中身

en: SlideHeading
ja: スライドヘディング

en: SlideSubHeading
ja: スライド副ヘディング

en: Slidecontents
ja: スライド中身

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovene
ja: スロベニア語

en: Small
ja: やや小

en: Small Caps
ja: スモールキャップ体

en: Small Skip
ja: 小スキップ

en: Small skip
ja: 小スキップ

en: Small:
ja: やや小:

en: SmallSkip
ja: 小スキップ

en: Smallcaps
ja: スモールキャップ

en: Smaller
ja: 小

en: Smaller:
ja: 小:

en: Smallest
ja: 極小

en: Smallest:
ja: 極小:

en: Solution
ja: 解

en: Solution #.
ja: 解 #.

en: Sort labels in alphabetical order
ja: ラベルをアルファベット順にソートする

en: Sort the copies.
ja: 出力をソートする。

en: Sort the labels alphabetically.
ja: ラベルをアルファベット順にソートする。

en: Sorted|#S
ja: ソートする|#S

en: Sort|#S
ja: ソート(S)|#S

en: Spacing:|#S
ja: 空白(S):|#S

en: Spacing:|#g
ja: 余白(G):|#G

en: Span columns|#S
ja: 列を跨ぐ(S)|#S

en: Span float over the columns.
ja: フロートを連結列に引き延ばします。

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spec. Table
ja: 特別な表

en: Special
ja: 特別

en: Special Cell
ja: 特別なセル

en: Special Character|S
ja: 特別な文字(S)|S

en: Special Formatting|o
ja: 特別なフォーマット(O)|O

en: Special Multicolumn
ja: 特別な連結列

en: Special column
ja: 特別な列

en: Special-section
ja: 特別節

en: Special-section:
ja: 特別節：

en: Specify a personal dictionary file other than the default
ja: デフォルトではなく個人用辞書を指定する。

en: Specify additional chars that can be part of a word.
ja: 単語の一部になりうる文字を追加で指定します。

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
ja: 代理の言語を指定してください。デフォルトでは，文書の言語を使います。

en: Specify an alternate personal dictionary file. E.g. ".ispell_english".
ja: 代替の個人用辞書を指定してください。例：".ispell_english"。

en: Specify the command option names for your printer command
ja: 印刷コマンド用のコマンドオプション名を指定して下さい

en: Specify the default paper size.
ja: デフォルトの用紙サイズを指定してください。

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
ja: DVI ビューアヘの用紙指定コマンドを指定してください (空のままにするか "-paper" を使ってください)

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
ja: PATH 環境変数に前置するディレクトリを指定してください。OS ネイティブのフォーマットを使ってください。

en: Specify whether to pass the -T input encoding option to ispell. Enable this if you cannot check the spelling of words containing accented letters. This may not work with all dictionaries.
ja: ispell に -T 入力エンコーディングオプションを渡すかどうかを指定してください。アクセント文字を含む単語の綴りをチェックできないときに，有効にしてください。全ての辞書で動くとは限りません。

en: Spellchec&ker executable:
ja: スペルチェックプログラム(&K):

en: Spellchecker
ja: スペルチェッカー

en: Spellchecker error
ja: スペルチェッカーのエラー

en: Spellchecker executable:|#S
ja: スペルチェックプログラム(S)|#S

en: Spellchecker...|S
ja: スペルチェック(S)...|S

en: Spelling check completed
ja: スペルチェックが完了しました。

en: Split Environment|S
ja: Split 環境|S

en: Spool &command:
ja: スプールコマンド(&C):

en: Spool command:
ja: スプールコマンド:

en: Spool pref&ix:
ja: スプールプレフィックス(&I):

en: Spool printer prefix:
ja: スプールプリンタのプレフィックス:

en: Square root	\sqrt
ja: 平方根	\sqrt

en: St&yle
ja: スタイル(&Y)

en: Standard
ja: 標準

en: Standard+Textual Page
ja: 標準＋原文ページ

en: Standard|#S
ja: 標準(S)|#S

en: Start Appendix Here|A
ja: ここから付録を開始(A)|A

en: Start Appendix Here|S
ja: ここから付録を開始(S)|S

en: State
ja: 州

en: State:
ja: 州:

en: Status
ja: 状態

en: Stretch
ja: 広げる

en: String has been replaced.
ja: 文字列が置換されました。

en: String not found!
ja: 文字列が見つかりません！

en: Style
ja: スタイル

en: Style used for the page header and footer
ja: ページヘッダとフッタに使うスタイル

en: Style:|#S
ja: スタイル(S):|#S

en: Styles:|#y
ja: スタイル(Y)：|#Y

en: Su&bfigure
ja: 部分図表(&B)

en: SubTitle
ja: 副題

en: Subfigure:|#S
ja: 入れ子図表(S):|#S

en: Subparagraph
ja: 小段落

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Subscript|u
ja: 下付き文字(U)|U

en: Subsection
ja: 小節

en: Subsection*
ja: 小節*

en: Subsections and above appear in TOC
ja: 小節以上が目次に載ります

en: Subsections and above numbered
ja: 小節以上が付番されます

en: Subsubparagraph
ja: 小々段落

en: Subsubsection
ja: 小々節

en: Subsubsection*
ja: 小々節*

en: Subsubsections and above appear in TOC
ja: 小々節以上が目次に載ります

en: Subsubsections and above numbered
ja: 小々節以上が付番されます

en: Subtitle
ja: 副題

en: Suggestions
ja: 提案

en: Suggestions:
ja: 修正候補:

en: Suggestions:|#g
ja: 候補(G):|#G

en: Summary
ja: 要約

en: Summary @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 要約 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Summary \arabic{summary}.
ja: 要約 \arabic{summary}.

en: Summary \arabic{summ}
ja: 要約 \arabic{summ}

en: Summary.
ja: 要約.

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Superscript|S
ja: 上付き文字(S)|S

en: Supported box types
ja: サポートされているボックスのタイプ

en: Supported spacing types
ja: サポートされているスペースタイプ

en: Surname
ja: 姓

en: Swap Columns
ja: 列を交換

en: Swap Rows
ja: 行を交換

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Symbol
ja: シンボル

en: Symbols
ja: 記号

en: Synonym
ja: 同義語

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name>
ja: 文法: set-color <lyx名> <x11名>

en: System files|#S#s
ja: システムファイル(S)|#S#s

en: System reconfigured
ja: システムが再コンフィギュアされました

en: T&ype:
ja: タイプ(&Y):

en: T&ypewriter:
ja: タイプライタ体(&Y):

en: TOC Author
ja: 目次著者

en: TOC Author:
ja: 目次著者:

en: TOC Title
ja: 目次表題

en: TOC contains all headings
ja: 全てのヘディングが目次に載ります

en: TOC title:
ja: 目次表題:

en: Tabbed folder
ja: タブつきフォルダ

en: Table
ja: 表

en: Table Caption
ja: 表キャプション

en: Table Settings
ja: 表の設定

en: Table Settings...|a
ja: 表の設定(A)...|A

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Table of Contents|C
ja: 目次(C)|C

en: Table of Contents|T
ja: 目次(T)|T

en: Table of Contents|a
ja: 目次(A)|A

en: Table of contents
ja: 目次

en: Table of contents depth:
ja: 目次の深度:

en: Table...|T
ja: 表(T)...|T

en: TableCaption
ja: 表キャプション

en: TableComments
ja: 表コメント

en: TableRefs
ja: 表参照

en: Tables
ja: 表

en: Tables:
ja: 表:

en: Table|T
ja: 表(T)|T

en: Tabular Material...|b
ja: 表(B)...|B

en: Tabular...|T
ja: 表(T)...|T

en: Tabular|T
ja: 表(T)|T

en: Te&X encoding:
ja: Te&X エンコーディング:

en: TeX Code Settings
ja: TeX コードの設定

en: TeX Code Settings...|C
ja: TeX コードの設定(C)...|C

en: TeX Code|T
ja: TeX コード|T

en: TeX Code|X
ja: TeX コード|X

en: TeX Information
ja: TeX情報

en: TeX Information|I
ja: TeX情報(I)|I

en: TeX Information|X
ja: TeX 情報|X

en: TeX Settings
ja: TeXの設定

en: TeX encoding:|#T
ja: TeXエンコーディング:|#T

en: Telephone
ja: 電話

en: Telephone:
ja: 電話:

en: TelephoneRowA
ja: 電話番号行A

en: TelephoneRowA:
ja: 電話番号行A:

en: TelephoneRowB
ja: 電話番号行B

en: TelephoneRowB:
ja: 電話番号行B:

en: TelephoneRowC
ja: 電話番号行C

en: TelephoneRowC:
ja: 電話番号行C:

en: TelephoneRowD
ja: 電話番号行D

en: TelephoneRowD:
ja: 電話番号行D:

en: TelephoneRowE
ja: 電話番号行E

en: TelephoneRowE:
ja: 電話番号行E:

en: TelephoneRowF
ja: 電話番号行F

en: TelephoneRowF:
ja: 電話番号行F:

en: Temp dir:|#d
ja: 一時作業ディレクトリ(D):|#D

en: Template
ja: テンプレート

en: Template path
ja: テンプレートのパス

en: Template path:|#T
ja: テンプレートのパス(T):|#T

en: Template:|#T
ja: テンプレート(T):|#T

en: Templates|#T#t
ja: テンプレート(T)|#T#t

en: Temporary dir
ja: 一時ディレクトリ

en: Text
ja: 本文

en: Text &before:
ja: 前置テキスト(&B):

en: Text Bold Series
ja: ボールド体テキストフォント

en: Text Italic Shape
ja: テキストイタリック体

en: Text Layout
ja: 本文レイアウト

en: Text Medium Series
ja: 細字テキストフォント

en: Text Normal Font
ja: 通常のテキストフォント

en: Text Roman Family
ja: ローマン体テキストフォント

en: Text Sans Serif Family
ja: サンセリフ体テキストフォント

en: Text Slanted Shape
ja: テキスト斜字体

en: Text Small Caps Shape
ja: テキスト Small Caps 体

en: Text Style
ja: 本文スタイル

en: Text Style...|S
ja: 本文スタイル(S)...|S

en: Text Typewriter Family
ja: タイプライター体テキストフォント

en: Text Upright Shape
ja: テキスト Upright 体

en: Text Wrap Float|W
ja: テキストラップフロート(W)|W

en: Text Wrap Settings
ja: 本文ラップの設定

en: Text Wrap Settings...|W
ja: テキストラップの設定(W)...|W

en: Text after:|#T
ja: 次のテキストの後(T):|#T

en: Text before:|#b
ja: 次のテキストの前(B):|#B

en: Text style
ja: 本文スタイル

en: Text to place after citation
ja: 文献引用語に置くテキスト

en: Text to place before citation
ja: 文献引用の前に置くテキスト

en: TextPage:
ja: 本文頁：

en: Textclass files reading
ja: textclassファイル読込

en: Textual Page Number
ja: 本文頁数

en: Thai
ja: タイ語

en: Thanks
ja: 謝辞

en: Thanks:
ja: 謝辞:

en: The BibTeX style
ja: BibTeXスタイル

en: The BibTeX style to use (only one allowed). Insert it without the default extension ".bst" and without path.
ja: 使用する BibTeX スタイル（1つのみ選べます)。デフォルト拡張子「.bst」とパスを除いて入力してください。

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
ja: 文書の言語に戻るときの LaTeX コマンド。

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
ja: 文書の言語から別の言語に切替えるときの LaTeX コマンド。例：\selectlanguage{$$lang}。ここで $$lang には2番目の言語の名前が代入されます。

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
ja: 言語パッケージを読み込むときの LaTeX コマンド。例："\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}"。

en: The LaTeX command for local changing of the language.
ja: 言語をローカルで切替えるときの LaTeX コマンド。

en: The LyX Lexxer
ja: LyX Lexxer

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
ja: UI（ユーザーインタフェース）ファイル。絶対パスを指定することもできますし，そうでなければ LyX はグローバルとローカルの ui/ ディレクトリを探します。

en: The absolute path is required.
ja: 絶対パスが必要です。

en: The available branches
ja: 利用できるブランチ

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
ja: 文書 %1$s のバックアップファイルの方が新しいです。
    
    代わりにバックアップファイルを読み込みますか？

en: The bibliography key
ja: 文献キー

en: The bibliography section contains...
ja: 参考文献の節が含んでいるのは...

en: The bold font in the dialogs.
ja: ダイアログのボールド体フォント。

en: The caption for the sub-figure
ja: 部分図表のキャプション

en: The command used to copy the file. $$i is the "from" file name and $$o is the "to" file name.
    $$s can be used as the path to the user/library directory.
ja: ファイルをコピーするのに使用するコマンド。$$i はコピー元ファイル，$$o はコピー先ファイルを差します。
    $$s はユーザー/ライブラリディレクトリのパスを指すのに用いることができます。

en: The command used to launch the editor application.
ja: エディタを実行するのに使うコマンド。

en: The command used to launch the viewer application.
ja: ビューアを実行するのに使うコマンド。

en: The conversion command. $$i is the input file name, $$b is the file name without its extension and $$o is the name of the output file. $$s can be used as the path to the user/library directory.
ja: 変換コマンド。$$i は入力ファイル名，$$b は拡張子を除いたファイル名，$$o は出力ファイル名，$$s はユーザー/ライブラリディレクトリのパスを差します。

en: The database you want to cite from. Insert it without the default extension ".bib". Use comma to separate databases.
ja: 引用したいデータベース。デフォルトの拡張子「.bib」を除いて入力してください。複数のデータベースを区切るにはコンマを使用してください。

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
ja: 文書へのデフォルトパス。空の値は，LyX を開始したディレクトリを選ぶことになります。

en: The default printer to print on. If none is specified, LyX will use the environment variable PRINTER.
ja: デフォルトの印刷先のプリンタ。指定がないときには、LyX は PRINTER 環境変数を使用します。

en: The directory path to the document cannot contain spaces.
ja: 文書のパスには空白が含まれていてはなりません。

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to over-write that document?
ja: 文書 %1$s は既に存在します。
    
    文書を上書きしますか？

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
ja: 文書 %1$s は保存できませんでした。
    
    文書をリネームして再試行しますか？

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
ja: 文書 %1$s はまだ存在しません。
    
    新規文書を作成しますか？

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
ja: 文書「%1$s」に加えられた変更は保存されていません。
    
    文書を保存しますか，それとも変更を廃棄しますか？

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
ja: 文書「%1$s」には保存されていない変更部分があります。
    
    この文書を保存しますか？

en: The document %1$s is already loaded.
    
    Do you want to revert to the saved version?
ja: 文書 %1$s は既に読み込まれています。
    
    ファイルに保存されている版に戻しますか？

en: The document could not be converted
    into the document class %1$s.
ja: 文書を文書クラス「%1$s」に
    変換することができませんでした。

en: The document uses a missing TeX class "%1$s".
ja: この文書は存在しない TeX クラス「%1$s」を使用しています。

en: The encoding for the menu/popups fonts.
ja: メニューやポップアップのフォントで使うエンコーディング。

en: The encoding for the screen fonts.
ja: スクリーンフォントのエンコーディング。

en: The entries which will be cited. Select them with the arrow buttons from the right browser window.
ja: 引用されるエントリ。右側の一覧ウィンドウから矢印ボタンを使って選択してください。

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to over-write that file?
ja: %1$s というファイルは既に存在します。
    
    そのファイルに上書きしますか？

en: The file where the last-files information should be stored.
ja: 最後のファイルの情報が保管されるファイル。

en: The file you want to insert.
ja: 挿入したいファイル。

en: The font encoding used for the LaTeX2e fontenc package. T1 is highly recommended for non-English languages.
ja: LaTeX2eのfontencパッケージに使用するフォントエンコーディング。英語以外の言語ではT1を強く推奨します。

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
ja: スクリーンフォントのズームを計算するのに使われるフォントサイズ。

en: The format identifier.
ja: フォーマットID。

en: The format name as it will appear in the menus.
ja: メニューに表示されるフォーマット名。

en: The inner box may be a parbox or a minipage,
    with appropriate arguments from this dialog.
ja: インナーボックスは，このダイアログの適当な引数を伴った
    段落ボックスかミニページであることが可能です。

en: The ispell process returned an error.
    Perhaps it has been configured wrongly ?
ja: ispell プロセスがエラーを返しました。
    ひょっとして ispell が変にコンフィギュアされてしまってませんか？

en: The keyboard accelerator. Use a letter in the GUI name. Case sensitive.
ja: キーボードアクセラレータ。文字をGUI名で使用する。大文字と小文字は区別されます。

en: The label as it appears in the document
ja: 文書に表示するラベル

en: The lower left x-value of the bounding box.
ja: バウンディングボックスの左下の x の値。

en: The lower left y-value of the bounding box.
ja: バウンディングボックスの左下の y の値。

en: The normal font in the dialogs.
ja: ダイアログのノーマルフォント。

en: The number of lines that are scrolled by mice with wheels or five button mice.
ja: ホイールのついたマウスや5ボタンマウスで、一度にスクロールする行数。

en: The option for specifying a comma-separated list of pages to print.
ja: 印刷するページをコンマで区切ったリストで指定するオプションです。

en: The option for specifying the number of copies to print.
ja: 印刷する部数を指定するオプションです。

en: The option for specifying whether the copies should be collated.
ja: 印刷結果を丁合にするか否かを指定するオプション

en: The option to print only even pages.
ja: 偶数ページのみを印刷するオプションです。

en: The option to print only odd pages.
ja: 奇数ページのみを印刷するオプションです。

en: The option to print out in landscape.
ja: 横向きに印刷するオプション。

en: The option to reverse the order of the pages printed.
ja: ページの印刷順序を逆にするオプションです。

en: The option to specify paper type.
ja: 紙タイプを指定するオプション。

en: The origin of the rotation
ja: 回転の原点

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
ja: バックアップファイルを保管するパス。空の文字列のときは，LyX はバックアップファイルを，オリジナルファイルと同じディレクトリに保管します。

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
ja: LyX がテンプレートを選ぶように促すときに表示するパス。空白にしておくと，LyX を起動したディレクトリが選ばれます。

en: The screen fonts used to display the text while editing.
ja: 編集中に本文を表示するのに使われるスクリーンフォント。

en: The selected entry
ja: 選択された見出し

en: The specified document
    %1$s
    could not be read.
ja: 指定された文書
    %1$s
    は，読むことができませんでした。

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
ja: 指定された文書テンプレート %1$s
    は読めませんでした。

en: The spellchecker could not be started
ja: スペルチェッカーを起動することができませんでした。

en: The spellchecker has died for some reason.
    Maybe it has been killed.
ja: スペルチェッカーが何らかの理由でお亡くなりになりました。
    手動でkillされたのかも知れません。

en: The spellchecker has failed
ja: スペルチェッカーでエラーが起きました

en: The spellchecker has failed.
ja: スペルチェッカーでエラーが起きました。

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
ja: システムは再コンフィギュアされました。
    更新された文書クラス設定を使うためには
    LyX を再起動する必要があります。

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
ja: 自動保存の間の間隔（秒単位)。0 は自動保存しないことを示します。

en: The upper right x-value of the bounding box; only this input field allows length + unit, e.g. 5cm and sets the unit for the other input fields.
ja: バウンディングボックスの右上の x の値。この入力フィールドだけは，5cm のように長さ＋単位で入力することができ，他の入力フィールドの単位もこれに設定されます。

en: The upper right y-value of the bounding box.
ja: バウンディングボックスの右上の y の値。

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
ja: スクリーンフォントの拡大パーセント。100% にすると，フォントは紙に現れるのとほぼ同じ大きさになります。

en: Theorem
ja: 定理

en: Theorem #.
ja: 定理 #.

en: Theorem #:
ja: 定理 #:

en: Theorem @Section@.\arabic{theorem}.
ja: 定理 @Section@.\arabic{theorem}.

en: Theorem \arabic{theorem}
ja: 定理 \arabic{theorem}

en: Theorem \arabic{theorem}.
ja: 定理 \arabic{theorem}

en: Theorem*
ja: 定理*

en: Theorem.
ja: 定理.

en: Theorem:
ja: 定理:

en: TheoremTemplate
ja: 定理テンプレート

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
ja: BibTeX データベースへのパスに空白が含まれていますので，
    BibTeX はデータベースを見付けることができません。

en: There were errors during the build process.
ja: ビルドプロセス中にエラーがありました。

en: Thesaurus
ja: 類義語辞典

en: Thesaurus entries:
ja: 類義語辞典の見出し:

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
ja: 同義語辞典は最近の A&A ではサポートされていません：

en: Thesaurus...
ja: 類語辞典...

en: Thesaurus...|T
ja: 類語辞典(T)...|T

en: These are always toggled
ja: 非択一の項目

en: These are never toggled
ja: 択一の項目

en: Thick space	\;
ja: 大空白	\;

en: Thick|#H
ja: 太(5/18クワタ)(H)|#H

en: Thin Space|T
ja: 小空白(T)|T

en: Thin space	\,
ja: 小空白	\,

en: Thin|#I
ja: 細(1/6クワタ)(I)|I

en: This accepts the normal strftime formats; see man strftime for full details. E.g."%A, %e. %B %Y".
ja: これは，通常の strftime フォーマットを受け付けます。詳しくは man strftime を参照してください。例："%A, %e. %B %Y"

en: This bibliography section contains...
ja: この参考文献の節が含むのは...

en: This is the maximum line length of an exported text file (LaTeX, SGML or plain text).
ja: これはエクスポートするテキストファイル(LaTeXやSGMLまたは平文)の行の最大の長さです。

en: This portion of the document is deleted.
ja: 文書のこの部分は削除されました。

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: 本プログラムはフリーソフトウェアです。Free Software Foundationが公表しているGNU General Public Licenseの第2版もしくは選択的にそれ以後の版の条項にしたがって、これを再頒布したり修正したりすることができます。

en: This row is the footer of the last page
ja: この行が最後の頁のフッタとなる

en: This row is the header of the first page
ja: この行が最初のページのヘッダとなる

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
ja: これは lyxserver を起動します。パイプは，拡張子「.in」あるいは「.out」を追加します。熟練ユーザー用です。

en: This text defines the width of the paragraph label
ja: この欄のテキストの幅が段落のラベルの幅を決定します。

en: Tiny
ja: 最小

en: Tiny:
ja: 最小:

en: Title
ja: 表題

en: Title:
ja: 表題:

en: To &file:
ja: 送り先ファイル(&F):

en: To file:
ja: ファイルへ出力:

en: To p&rinter:
ja: 送り先プリンタ(&R):

en: To printer:
ja: 使用プリンタ:

en: To:|#T[[as in 'From format x to format y']]
ja: 変換先(T):|#T[[as in 'From format x to format y']]

en: To:|#T[[as in 'From page x to page y']]
ja: 終了頁:|#T[[as in 'From page x to page y']]

en: Toggle
ja: トグル

en: Toggle Numbering of Line|u
ja: この行の数式番号を入断(U)|U

en: Toggle Numbering|N
ja: 数式番号を入断(N)|N

en: Toggle between display and inline mode
ja: 別行建てと行内モードの切替

en: Toggle emphasis
ja: 強調を切替

en: Toggle noun
ja: Noun スタイルを切替

en: Toggle on all these|#T
ja: これらすべてをトグル(T)|#T

en: Toggle the selected branch
ja: 選択したブランチをトグルする

en: Toggles view of the file list
ja: ファイル一覧の表示形式を切り替える

en: Toolbars
ja: ツールバー

en: Tools|T
ja: ツール(T)|T

en: Tooltips|o
ja: ツールチップ(O)|O

en: Top
ja: 上

en: Top Line|T
ja: 上の境界線(T)|T

en: Top center
ja: 中央上

en: Top left
ja: 左上

en: Top of the page|#T
ja: ページの始め(T)|#T

en: Top right
ja: 右上

en: Top | Middle | Bottom
ja: 上 | 中央 | 下

en: Top:|#T
ja: 上部(T):|#T

en: Top|#p
ja: 上(P)|#P

en: Top|#t
ja: 上(T)|#T

en: Top|T
ja: 上(T)|T

en: Total Height
ja: 全高

en: Town
ja: 町

en: Town:
ja: 町:

en: Track Changes|T
ja: 変更をトラックする(T)...|T

en: Translator
ja: 翻訳者

en: Translator:
ja: 翻訳者:

en: Try bottom of page.
ja: ページの下部を試みます。

en: Try float here.
ja: 現在位置を試みます。

en: Try top of page.
ja: ページの上部を試みます。

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Tutorial|T
ja: チュートリアル(T)|T

en: Two-&column document
ja: 二段組文書(&C)

en: Two|#T
ja: 2(T)|#T

en: Two|#w
ja: 2(W)|#W

en: Type
ja: タイプ(&T)

en: Type replacement for unknown word or select from suggestions.
ja: 未定義語の置換文字列を入力するか，候補から選んでください。

en: Type:|#T
ja: タイプ:|#T

en: Typewriter
ja: タイプライタ体

en: Typewriter	\mathtt
ja: タイプライター体	\mathtt

en: Typewriter:|#T
ja: タイプライタ体(T):|#T

en: US executive
ja: US エグゼクティブ

en: US legal
ja: US リーガル

en: US letter
ja: US レター

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
ja: コマンドライン %1$s からは，LyX バイナリへのパスを決定することができませんでした。

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable LYX_DIR_14x to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
ja: 	%1$s
    を検索しましたが，システムディレクトリを決定することができませんでした。
    コマンドラインパラメータ '-sysdir' を使うか，環境変数 LYX_DIR_14x を `chkconfig.ltx' を含む LyX システムディレクトリに設定してください。

en: Unable to remove temporary directory
ja: 作業用ディレクトリを削除することができませんでした

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
ja: 作業ディレクトリ %1$s を削除することができませんでした

en: Unable to save document defaults
ja: 文書デフォルトを保存することができませんでした

en: Unavailable: %1$s
ja: 利用不能: %1$s

en: Undef:
ja: 未定義：

en: Undefined character style
ja: 定義されていない文字スタイルです

en: Underbar
ja: 下線

en: Underline %1$s,
ja: 下線%1$s,

en: Underline spaces in generated output
ja: 生成された出力の空白に下線を引く

en: Underline spaces in generated output.
ja: 生成された出力の中で空白に下線を引く

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo Last Check In|U
ja: 最後のチェックインを取り消す(U)|U

en: Undo|U
ja: 元に戻す(U)|U

en: Units of height value
ja: 高さの単位

en: Units of width value
ja: 幅の単位

en: Units|#U
ja: 単位(U)|#U

en: Unknown Inset
ja: 未知のインセットです

en: Unknown action
ja: 未知の動作です。

en: Unknown document class
ja: 不明な文書クラスです

en: Unknown function.
ja: 未知の機能です。

en: Unknown layout
ja: 未知のレイアウトです

en: Unknown spacing argument:
ja: 解釈不能なスペースの引数です:

en: Unknown tabular feature '%1$s'
ja: 「%1$s」は未知の表の特性です

en: Unknown toc list
ja: 未知の目次リストです

en: Unknown token
ja: 未知のトークン

en: Unknown token: %1$s %2$s
ja: 未知のトークン：%1$s %2$s

en: Unknown user
ja: 未知のユーザー

en: Unknown word:
ja: 辞書にない単語:

en: Unknown:
ja: 不明:

en: Unset Borders|#U
ja: 境界線を消去(U)|#U

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
ja: 現在の（選択した）セルの全ての境界線を削除

en: Unset all lines
ja: 全ての境界線を消去

en: Update the display
ja: 表示を更新

en: Update the label list
ja: ラベル一覧を更新

en: Update the list of labels.
ja: ラベル一覧を更新

en: Updates your TeX system for a new bibstyle list. Only the styles which are in directories where TeX finds them are listed!
ja: 新しい bib スタイルリストを読み込んで TeX システムを更新します。TeX がリストされていると認識しているディレクトリの中のスタイルのみです。

en: Update|#U
ja: 更新(U)|#U

en: Update|#Uu
ja: 更新(U)|#Uu

en: Update|U
ja: 更新(U)|U

en: Upright
ja: アップライト体

en: Url:
ja: URL:

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-version        summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
ja: 用法: lyx [ コマンドラインスイッチ ] [ ファイル名.lyx ... ]
    コマンドラインスイッチ (大文字小文字は区別されます):
    	-help              LyXの用法の要約
    	-userdir dir       ユーザーディレクトリをdirに指定
    	-sysdir dir        システムディレクトリをdirに指定
    	-geometry WxH+X+Y  メインウィンドウのサイズを指定
    	-dbg feature[,feature]...
                      デバッグする機能を選択する。機能の一覧は
                      `lyx -dbg'で見ることができます。
    	-x [--execute] command
                      commandはlyxコマンドです。
    	-e [--export] fmt
                      fmtはエクスポートの型を指定します。
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      fmtはインポートの型、file.xxxは
                      インポートするファイルと指定します。
    	-version        バージョンとビルド情報を表示
    詳細は LyX man ページを見て下さい。

en: Use &default placement
ja: デフォルトの配置を使用する(&D)

en: Use &keyboard map
ja: キーボードマップを使用する(&K)

en: Use AMS &math package
ja: AMS &math パッケージを使う

en: Use AMS Math:|#M
ja: AMS Math を使う|#M

en: Use BibTeX's default numerical styles
ja: BibTeX のデフォルトの連番スタイルを使う

en: Use Class Defaults
ja: このクラスのデフォルトを使う

en: Use Class Defaults|#C
ja: クラスのデフォルトを使う(C)|#C

en: Use Computer Algebra System|S
ja: コンピュータの代数システムを使う(S)|S

en: Use Cygwin Paths|#s
ja: Cygwinパスを使う(S)|#S

en: Use LaTeX \include.
ja: LaTeX \include を使う。

en: Use LaTeX \input.
ja: LaTeX \input を使う。

en: Use LaTeX \verbatiminput.
ja: LaTeX の \verbatiminput を使う。

en: Use Minipage|#s
ja: ミニページを使う(S)|#S

en: Use b&abel
ja: B&abel を使う

en: Use babel|#U
ja: babel を使う(U):|#U

en: Use include|#i
ja: include を使う|#i

en: Use input encod&ing
ja: 入力エンコーディングを使う(&I)

en: Use input encoding|#i
ja: 入力エンコーディングを使用する(I)|#I

en: Use input|#U
ja: input を使う|#u

en: Use printer name explicitely
ja: 明示的にプリンタ名を使用して下さい

en: Use the document's default settings.
ja: 文書のデフォルト設定を使用します。

en: Use the jurabib styles for law and humanities
ja: 法律及び人文科学向けの jurabib スタイルを使用する

en: Use the margin settings provided by the document class
ja: 文書クラスで定義されているマージンの設定を使用する

en: Use the natbib styles for natural sciences and arts
ja: 自然科学及び教養分野向けの natbib スタイルを使う

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
ja: これは，ご自分のキーボードに合ったマップファイルを指定するのに使います。例えば，アメリカ式キーボードでドイツ語文書を入力したいときには，これが必要になるでしょう。

en: Use to define an external program to render tables in plain text output. E.g. "groff -t -Tlatin1 $$FName" where $$FName is the input file. If "none" is specified, an internal routine is used.
ja: 平文出力で表を生成するのに使用する外部プログラムを定義するのに用います。例えば，$$FName は入力ファイルを表すので，"groff -t -Tlatin1 $$FName" のようにします。"none" が指定されたときには，内部ルーチンが用いられます。

en: Used to recognize the file. E.g., ps, pdf, tex.
ja: ファイルを認識するのに使用。例：ps，pdf，tex。

en: User Interface file:|#U
ja: ユーザーインタフェース設定ファイル(U):|#U

en: User commands
ja: ユーザーコマンド

en: User directory:
ja: ユーザーディレクトリ:

en: User files|#U#u
ja: ユーザーファイル(U)|#U#u

en: User interface
ja: ユーザーインタフェース

en: User's Guide|U
ja: ユーザーズガイド(U)|U

en: User1|#1
ja: ユーザー1|#1

en: User2|#2
ja: ユーザー2|#2

en: Using the default document class, because the class %1$s is unknown.
ja: %1$s というクラスは登録されていないので，デフォルトの文書クラスを使います。

en: V. Alignment
ja: 垂直揃え

en: VFill
ja: 垂直フィル

en: VSpace Settings
ja: VSpace の設定

en: Value:|#V
ja: 値(V):|#V

en: Verbatim|#V
ja: 字義通り(Verbatim)|#V

en: Verse
ja: 詩句

en: Version
ja: バージョン

en: Version Control Log
ja: バージョン管理ログ

en: Version Control|V
ja: バージョン管理(V)|V

en: Version control
ja: バージョン管理

en: Version goes here
ja: ここにバージョンを挿入

en: Vertical Alignment
ja: 垂直揃え

en: Vertical Space
ja: 縦方向の空白

en: Vertical Space Settings
ja: 縦方向の空白の設定

en: Vertical Space...
ja: 縦方向の空白...

en: Vertical align:|#V
ja: 垂直揃え(V):|#V

en: Vertical alignment
ja: 垂直揃え

en: Vertical alignment for fixed width columns
ja: 固定幅列の垂直揃え

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
ja: ボックスの垂直配置（ベースラインに対して）

en: Vertical alignment of the content inside the box
ja: ボックス中身の垂直配置

en: Vertical fill
ja: 垂直フィル

en: Viewer:|#V
ja: ビューワ(V):|#V

en: View|V
ja: 表示(V)|V

en: Visible space|#s
ja: 可視空白(S)|#S

en: VisibleText
ja: 見える本文

en: WARNING! %1$s
ja: 警告！%1$s

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
ja: LaTeX 実行回数: %1$d回

en: Warning! Couldn't open directory.
ja: 警告！ディレクトリを開くことができませんでした。

en: Welcome to LyX!
ja: LyXへようこそ！

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: What command runs the spellchecker?
ja: スペルチェッカーはどのコマンドを使用しますか？

en: Wheel mouse jump:
ja: ホイールマウスのジャンプ:

en: When set, this printer option automatically prints to a file and then calls a separate print spooling program on that file with the given name and arguments.
ja: このプリンタオプションを設定すると，自動的にファイルへ印刷を書き出し，そのファイルへ向けて，別の印刷スプールプログラムを，指定した名前と引数を付けて実行します。

en: White
ja: 白

en: Width
ja: 幅

en: Width Unit
ja: 幅の単位

en: Width of image in output
ja: 出力画像の幅

en: Width unit
ja: 幅の単位

en: Width value
ja: 幅の値

en: Width:|#W
ja: 幅(W):|#W

en: Word count:
ja: 単語数:

en: Workarea events
ja: ワークエリア・イベント

en: Wrong Cursor position, updated window
ja: 誤ったカーソル位置。ウィンドウが更新されています

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
ja: コマンドラインオプション `%1$s' は誤りです。終了します。

en: Wrong depth for LatexType Command.
ja: この深度では LatexType コマンドは使えません。

en: Yellow
ja: 黄

en: Yes
ja: はい

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
ja: 空白を段落の先頭に挿入することはできません。チュートリアルを読んでください。

en: You cannot set multicolumn vertically.
ja: 連結列を垂直方向に設定することはできません。

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
ja: 二つの空白をこのようにして入力することはできません。チュートリアルを読んでください。

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
ja: 実在しない個人用 LyX ディレクトリ「%1$s」を指定しました。
    このディレクトリは自分用の設定を保存しておくのに必要です。

en: You must save the document before it can be registered.
ja: 文書を登録する前に、保存しなくてはなりません。

en: Your E-mail address
ja: あなたの電子メールアドレス

en: Your favorite print program, e.g. "dvips", "dvilj4".
ja: お好みの印刷プログラム。例："dvips", "dvilj4"。

en: Your name
ja: あなたの名前

en: Your version of libXpm is older than 4.7.
    The `bullet' tab of the document dialog has been disabled
ja: ご利用のlibXpmのバージョンは4.7よりも昔のものです。
    文書ダイアログの「ブリット」タブを無効にします。

en: Zoom %:|#Z
ja: 拡大 % (Z):|#Z

en: [Acknowledgements]
ja: [謝辞]

en: [Appendix]
ja: [附録]

en: [Beginning of history]
ja: [ヒストリの最初]

en: [End of history]
ja: [ヒストリの最後]

en: [no match]
ja: [マッチしませんでした]

en: [only completion]
ja: [唯一の候補]

en: \begin_document is missing
ja: \begin_document がありません

en: \begin_header is missing
ja: \begin_header がありません

en: ``text''
ja: ``テキスト''

en: acknowledgments
ja: 謝辞

en: added space markers
ja: 空白マーカ

en: all cited references
ja: 全ての引用文献

en: all references
ja: 全ての参考文献

en: all uncited references
ja: 全ての引用されていない文献

en: amount of work other people have done for the LyX project.
ja: LyXプロジェクトに投入したかがわかるようにして下さいませ。

en: and
ja: および

en: appendix marker
ja: 付録マーカ

en: author
ja: 著者

en: background
ja: 背景

en: before
ja: 前置テキスト:

en: black
ja: 黒

en: blue
ja: 青

en: bottom area
ja: 下部領域

en: bottom of button
ja: ボタンの下面

en: button background
ja: ボタンの背景

en: caption frame
ja: キャプションの縁

en: change bar
ja: 変更バー

en: checked
ja: チェックされました

en: chktex failure
ja: chktex が失敗

en: col%
ja: 組段％

en: collapsable inset frame
ja: 畳み込み可能枠の縁

en: collapsable inset text
ja: 畳み込み可能枠の文字

en: command inset
ja: コマンド挿入枠

en: command inset background
ja: コマンド挿入枠の背景

en: command inset frame
ja: コマンド挿入枠の縁

en: comment
ja: コメント

en: comment background
ja: コメントの背景

en: create new math text environment ($...$)
ja: 新しい数式テキスト環境を作成する ($...$)

en: cursor
ja: カーソル

en: cyan
ja: シアン

en: date
ja: 日付

en: default
ja: デフォルト

en: deg
ja: 角度

en: depth bar
ja: 深度表示線

en: double
ja: 二重線

en: email:
ja: 電子メール:

en: empty
ja: 空

en: end-of-line marker
ja: 行末マーク

en: entered math text mode (textrm)
ja: 挿入された数式テキストモード (textrm)

en: extra
ja: 追加

en: float:
ja: フロート:

en: foot
ja: 脚注

en: graphics background
ja: 図の背景

en: green
ja: 緑

en: greyedout inset
ja: 淡色化挿入枠

en: greyedout inset background
ja: 淡色化挿入枠の背景

en: ignore
ja: 無視

en: imported.
ja: インポートされました

en: inherit
ja: 引き継ぐ

en: inset background
ja: 挿入枠の背景

en: inset frame
ja: 挿入枠の縁

en: is empty
ja: 空である

en: language
ja: 言語

en: left of button
ja: ボタンの左面

en: line%
ja: 行％

en: lyx2lyx Error Log
ja: lyx2lyx エラーログ

en: magenta
ja: マゼンタ

en: margin
ja: 傍注

en: math
ja: 数式

en: math background
ja: 数式の背景

en: math frame
ja: 数式の縁

en: math line
ja: 数式行

en: minibuffer
ja: ミニバッファ

en: minutes
ja: 分ごと

en: none
ja: なし

en: note
ja: 覚え書き

en: note background
ja: 覚え書きの背景

en: on
ja: 有効

en: on page <page>
ja: on page <参照ページ>

en: on:
ja: 有効

en: ovalbox
ja: 楕円

en: page break
ja: 改ページ

en: page%
ja: ページ％

en: previewed snippet
ja: プレビューの断片

en: protected
ja: 保護

en: red
ja: 赤

en: right of button
ja: ボタンの右面

en: selection
ja: 選択

en: space
ja: 空白

en: special character
ja: 特別な文字

en: standard
ja: 標準

en: tabbed folder
ja: タブつきフォルダ

en: table
ja: 表

en: table line
ja: 表の線

en: table on/off line
ja: 表の「表示/非表示」線

en: text
ja: 本文

en: text%
ja: 本文％

en: theorem
ja: 定理

en: toggle font on all of the above
ja: 上記全てのフォントをトグルする

en: top of button
ja: ボタンの上面

en: top/bottom line
ja: 上部/下部線

en: unknown author
ja: 未知の著者

en: unknown date
ja: 未知の日付

en: white
ja: 白

en: wrap:
ja: ラップ：

en: x
ja: X

en: y
ja: Y

en: yellow
ja: 黄
